Juhovýchodnú Áziu zasiahlo ničivé počasie. Nie je to náhoda, ale varovanie aj pre nás

Juhovýchodnú Áziu zasiahlo ničivé počasie. Nie je to náhoda, ale varovanie aj pre nás
Veronika Sádovská

Extrémne počaise v juhovýchodnej Ázii v posledných týždňoch nemá obdobu. Lejaky, zosuvy pôdy, prudké búrky a vyše 1 400 obetí na životoch je bilancia, ktorá naháňa hrôzu. Nie je to náhoda, ale varovanie aj pre nás.

Juhovýchodná Ázia v posledných týždňoch zažíva sériu extrémnych povodní, zosuvov pôdy a prudkých búrok, ktoré zasiahli Indonéziu, Srí Lanku, Thajsko, Filipíny či Vietnam. Záplavy si už vyžiadali vyše 1 400 obetí a stovky ľudí sú naďalej nezvestné.

V mnohých oblastiach sú celé dediny odrezané od sveta, zničené mosty i cesty a tisíce obyvateľov nemajú prístup k pitnej vode. Situácia pripomína apokalypsu.

Predpoveď klimatológov sa napĺňa

Podľa odborníkov nejde o ojedinelý výkyv, ale o jav, ktorý klimatickí vedci predpovedali už roky. Región sa otepľuje takmer dvojnásobnou rýchlosťou oproti svetovému priemeru a extrémne prejavy počasia sa tu stávajú novou normou. Vedci upozorňujú, že rok 2026 môže priniesť ešte výraznejšie výkyvy.

 

Rastúca teplota oceánov poskytuje tropickým cyklónom viac energie. Búrky sú preto silnejšie, prichádzajú s intenzívnejšími zrážkami a často sa tvoria neskôr, ako bývalo bežné. Súčasne sa predlžuje celé obdobie tajfúnov, pretože teplé vody pretrvávajú dlhšie. Stúpajúca hladina morí navyše zvyšuje riziko ničivých búrkových vĺn.

Intenzívne zrážky a nepredvídateľné výkyvy počasia zaťažujú štáty juhovýchodnej Ázie viac, než dokážu zvládnuť. Odborníci upozorňujú, že vlády sa sústredia najmä na reakciu po katastrofách, no menej na prevenciu a plánovanie. Čoraz kratší čas medzi jednotlivými extrémnymi udalosťami však priestor na prípravu rýchlo zužuje.

 

Zhoršujeme to aj my svojou činnosťou

V mnohých oblastiach zosilnila účinok povodní aj ľudská činnosť. Odlesňovanie v Indonézii, narušené ekosystémy na Srí Lanke či urbanizácia bez ohľadu na prírodné podmienky zvyšujú náchylnosť krajiny na katastrofy. V provinciách najviac zasiahnutých povodňami zmizli za posledné dve desaťročia tisíce štvorcových kilometrov lesa.

Na klimatickej konferencii COP30 sa bohaté štáty zaviazali zvýšiť podporu pre rozvojové krajiny, ktoré čelia následkom zmeny klímy. Aj napriek tomu je prísľub stále ďaleko od toho, čo krajiny juhovýchodnej Ázie potrebujú na efektívnu adaptáciu. Nie je ani isté, či sa sľúbené financie podarí skutočne doručiť. Klimatická konferencia čelí kritike za jej neefektívnosť a nedodržiavanie záväzkov.

 

Juhovýchodná Ázia síce postupne rozširuje využívanie obnoviteľných zdrojov energie, no stále do veľkej miery závisí od fosílnych palív. Aktuálne udalosti sú preto podľa expertov jasným varovaním, že klimatická kríza už zásadne mení realitu regiónu.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Občasný dážď
11 °C / -1 °C
Oto
Zajtra
Zamračené
10 °C / 0 °C
Mikuláš
Nedeľa
Občasný dážď
11 °C / 1 °C
Ambróz
Pondelok
Občasný dážď
9 °C / 0 °C
Marína
Utorok
Oblačno
10 °C / 0 °C
Izabela
Streda
Zamračené
10 °C / 0 °C
Radúz
Stiahnite si našu novú aplikáciu o počasí Stiahnuť Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe
Reklama MediaAd