Cez víkend cez južný obzor preletel jasný meteor, ktorý na pár sekúnd rozžiaril nočnú oblohu aj nad Slovenskom. Prelet bolidu videli najmä v južných okresoch.
Cez víkend nám nad našimi hlavami zažiarila ďalšia ohnivá guľa. Tentokrát sa cez južnú oblohu v sobotu neskoro večer prehnal jasný meteor, ktorý bol viditeľný približne 5 sekúnd.
V sobotu neskoro večer sa tak na oblohe objavila ďalšia jasná ohnivá guľa, ktorá za sebou zanechala zelenú dlhú stopu. Naposledy sa tak stalo len pred pár dňami, kedy taktiež preletel nad juhozápadným Slovenskom.
Zeleno sfarbený meteor zanechal dlhú stopu cez južnú oblohu o 22:46 h. Tento prelet zachytilo aj mnoho Slovákov žijúci v južných okresoch. Jasne ho videli napríklad v okolí Levíc či Nových Zámkoch, ako letel smerom na západ.
Jeho prelet okrem iného jasne zachytili aj web kamery našich južných susedov. Takto ho zachytila kamera v maďarskom Inárcsi.
Meteor vzniká, keď meteoroid (relatívne malé teleso zložené z kameňov a kovov, ktoré sa nachádza vo vesmíre) vstúpi do atmosféry Zeme a jeho aerodynamické zahrievanie vytvorí pruh svetla, ktorý môžete pozorovať voľným okom.
Úkaz sa väčšinou odohráva v časti atmosféry nazývanej mezosféra, ktorá sa nachádza 76 až 100 kilometrov nad povrchom Zeme. Vždy ide o meteor, ale keď je dostatočne jasný, označujeme ho ako bolid.
Extrémne jasný meteor sa teda nazýva bolid − zvyčajne musia byť na oblohe jasnejšie ako planéta Venuša pri pohľade zo Zeme. Ešte jasnejšie meteory sa zvyknú označovať ako superbolidy.
Ak úlomky z vesmírneho telesa, ktoré prejde atmosférou Zeme, „prežijú“ a dopadnú na povrch, stávajú sa z nich meteority. Meteorit teda môže pochádzať z asteroidu aj meteoroidu či kométy.