K pobrežiu Floridy mieri veľmi silný hurikán IAN, ktorý sa blíži k 5. kategórii

28.09.2022 o 14:58 - Veronika Sádovská

Zatiaľ najsilnejší hurikán tejto sezóny sa ženie plnou silou na pobrežie Floridy. Zosilnel už na 4. kategóriu a aktuálne sa nachádza na hranici 5. kategórie.

Hurikán Ian včera zasiahol Kubu. Zdevastoval ostrov a presunul sa na sever. Dnes dorazil k pobrežiu Floridy, kde oko hurikánu by malo prejsť pevninou už o niekoľko hodín. Prvé búrky spojené s hurikánom vznikli už predpoludním.

Hurikán Ian pred príchodom na Kubu zosilnil na 3. kategóriu, počas noci na 4. kategóriu a je možné, že pred plným zásahom Floridy dosiahne aj 5. kategóriu, čím bude najsilnejším hurikánom zatiaľ v tejto sezóne.

Floridu plnou silou zasiahne už dnes večer okolo 17. hodiny nášho času, hoci prvé komplikácie už vietor aj dážď na tomto americkom polostrove spôsobujú.

Očakáva sa silný vietor, extrémne zrážky a tornáda

Očakáva sa vietor, ktorý bude fúkať rýchlosťou až 250 km/h a v nárazoch môže dosiahnuť aj 295 km/h. Morská hladina môže kvôli vzdúvaniu sa stúpnuť aj o 3,5 metra.

zdroj: NOAA
zdroj: NOAA

Ďalej vo vnútrozemí pri prechode silného vetra pravdepodobne vzniknú aj tornáda. 

Evakuovali už vyše 2 milióny obyvateľov

Na príchod hurikánu sa Florida pripravovala už pár dní. Do dnešného popoludnia (nášho času) evakuovali už vyše 2 miliónov ľudí z oblastí, ktoré hurikán zasiahne najsilnejšie.

Stred hurikánu prejde cez mesto Cape Coral až po Sarasotu. Prejde tak cez centrálnu Floridu, kde prinesie zrážky, ktorých úhrn môže byť aj 500 mm.

zdroj: NOAA
zdroj: NOAA

Očakávajú sa teda rozsiahle povodne s katastrofickými dôsledkami. Rovnako obrovské škody spôsobia vlny na pobreží a tornáda vo vnútrozemí.

Hurikány sú na západnom pobreží skôr výnimočné

Okrem sily hurikánu je Ian špeciálny aj svojou polohou. Západné pobrežie zasiahnu tieto obrovské búrky oveľa menej často. Východná časť Floridy je častejšie devastovaná a zasiahnutá hurikánmi. 

Hurikán sa už zajtra dostane späť nad Atlantický oceán, ale už bude slabší. Buď sa stane tropickou búrkou alebo hurikánom 1. kategórie. Záplavy očakávajú aj v štáte Georgia a v Južnej Karolíne. Situáciu sledujeme online TU.