K Slovensku mieri studený front so zrážkami a búrkami. Pred hranicami sa bude rozpadať

Peter Minárik

Slovensko počas nadchádzajúcich hodín začne ovplyvňovať studený front, ktorý opäť prinesie na naše územie zmenu počasia. Zrážok bude málo, no ochladenie ktoré tento studený front prinesie pocítime na celom našom území.

Na našom území opäť zavládlo slnečné a veľmi teplé počasie, ktoré počas dnešného dňa vyvrcholilo. Teploty sa dostali poriadne vysoko. Maximálne teploty na našom území prekonávali hranicu +35 °C.

Najvyššiu teplotu dnešného dňa zaznamenalo Hurbanovo. Veľmi teplo však bolo opäť na celom území Slovenska. Teploty sa dostali na mnohých miestach nad +30 °C.

Naše územie teraz čaká ochladenie o ktoré sa postará studený front, ktorý práve v týchto chvíľach ovplyvňuje počasie západne od Slovenska a prináša vytúžené zrážky. Búrky sa už tvoria v Česku, v Nemecku, v Poľsku aj v Rakúsku.

Studený front začne počasie ovplyvňovať ráno

Front podľa aktuálnych behov numerických modelov začne počasie na našom území ovplyvňovať v ranných hodinách. Prvé zrážky sa na krajnom západe a severozápade začnú vyskytovať okolo 08:00.

K našim západným hraniciam by mali doraziť búrky a výraznejšie zrážky. Búrky sa budú vyskytovať na čele studeného frontu, no ich intenzita je otázna. Predsalen totiž bude ráno a výraznejšia dynamika sa neočakáva. Prípadné búrky by tak nemali byť nejako výrazne nebezpečné.

Príchod frontu si však celkom určite všimnete. Pred príchodom frontu sa totiž začne stáčať vietor z južného na severozápadný a bude silnieť. Nárazy vetra by mohli prekračovať rýchlosť až 20 m/s.

Hlavná vlna zrážok nás obíde

Front počas soboty bude postupovať cez naše územie, no žiaľ tie najvýdatnejšie zrážkové úhrny by sa mali nášmu územiu vyhnúť.

Ako vidieť aj na aktuálnych prepočtov veľmi presného modelu ICON-D2, tak zatiaľ čo Česko a Rakúsko obdržia pomerne výrazné zrážkové úhrny, ktoré môžu priniesť plošne aj viac ako 20 mm zrážok, tak naše územie hlavná vlna zrážok obíde.

očakávané zrážky
očakávané zrážky

Respektíve môžeme povedať, že studený front so zrážkami sa tesne na našich hraniciach rozpadne a naše územie ovplyvnia len zvyšky frontu. Hlavná vlna zrážok sa odsunie počas soboty smerom do Poľska.

Už ráno však treba počítať so zmenou charakteru počasia. Od severozápadu sa zamračí a zároveň k nám začne prenikať chladnejší vzduch. Slovensko tak v sobotu bude rozdelené na dve polovice. Zatiaľ čo v juhovýchodnej polovici územia sa očakáva ešte slnečné a veľmi teplé počasie, tak v severozápadnej polovici územia sa očakáva prevažne oblačné a chladnejšie počasie.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Polooblačno
28 °C / 9 °C
Tadeáš
Zajtra
Prehánky, búrky
29 °C / 13 °C
Adriána
Štvrtok
Búrky
27 °C / 14 °C
Ladislav
Piatok
Búrky
29 °C / 12 °C
Beáta
Sobota
Jasno
32 °C / 15 °C
Peter
Nedeľa
Skoro jasno, búrky
33 °C / 15 °C
Melánia
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd