K Slovensku sa blížia búrky, ktoré hrozia aj počas víkendu. Prinesú opäť nepríjemný ZVRAT v počasí

31.03.2023 o 16:46 - Peter Minárik

Už o niekoľko hodín nastúpi apríl, no aprílové počasie panuje na našom území už teraz. Presvedčíme sa o tom opäť už o niekoľko hodín. K nášmu územiu totiž mieria ďalšie frontálne vlny, ktoré prinesú zhoršenie počasia.

K Slovensku sa blížia búrky, ktoré hrozia aj počas víkendu. Prinesú opäť nepríjemný ZVRAT v počasí
foto: iMeteo.sk

Počasie sa v našej oblasti začalo opäť zhoršovať. V priebehu včerajšieho dňa cez našu oblasť postúpil front, na čele ktorého sa tvorili búrky. Tie priniesli tisícky bleskov do Nemecka, Poľska, či do Česka, kde udrelo viac ako 8 000 bleskov. Búrky takmer spôsobili tragédiu, keď jeden z bleskov zapálil rodinný dom.

V týchto chvíľach sa od západu k nášmu územiu blíži ďalší front na ktorom sa opäť tvoria búrky. Detekcia bleskov už nad územím Českej republiky zaznamenala takmer 4 000 bleskov.

aktuálna detekcia bleskov, zdroj: blesky.bourky.cz
aktuálna detekcia bleskov, zdroj: blesky.bourky.cz

Búrky by sa v podvečerných a večerných hodinách mohli objaviť aj na našom území a s ich výskytom treba počítať aj v priebehu zajtrajšieho dňa. Búrky prinesú na naše územie výraznú zmenu.

Pripravte sa na búrky

Už v týchto chvíľach sa na našom území vyskytujú zrážky, ktoré sú lokálne aj výraznejšie, no na intenzite naberú dnes večer, kedy cez naše územie postúpi studený front.

A práve na tomto studenom fronte sa počas večera a noci môžu na našom území tvoriť ďalšie búrky, pri ktorých súčasne zosilnie aj vietor. Búrky hrozia predovšetkým na západnom a južnom Slovensku.

Počas noci sa postupne zrážkové pole presunie cez naše územie a počas zajtrajšieho dňa sa už budeme nachádzať v morskom a v chladnejšom severozápadnom až západnom prúdení. V tomto prúdení sa budú tvoriť početné prehánky. Na východe Slovenska treba počítať aj s možným výskytom búrok.

Príde ďalšia vlna zimy

Aprílové počasie je typické tým, že sa pomerne rýchlo striedajú teplé dni so studenými a inak tomu nebude ani v nadchádzajúcich dňoch. Ešte dnes sa teploty dostali k +20 °C, no cez víkend sa začne ochladzovať a nový týždeň odštartuje už v studenom vzduchu.

V dôsledku prúdenia studeného vzduchu sa teploty na našom území opäť prepadnú. V pondelok sa maximálne teploty vyšplhajú už len od +1 do +8 °C, no na severe a môže vyskytovať aj slabý celodenný mráz.

Vďaka ochladeniu však treba počítať opäť s poklesom hranice sneženia, ktoré by sa v pondelok a v utorok mala dostať aj do nižších polôh.

Na začiatku týždňa sa tak na Slovensko opäť vráti zima a nebezpečná bude predovšetkým nočnými teplotami. Tie na celom Slovensku budú klesať pod bod mrazu a ovocinári budú mať opäť plné ruky práce so záchrannou tohtoročnej úrody. Vývoj počasia deň po dni si pozrite TU >>>

Reklama MediaAd