K Zemi sa blíži kométa Leonard. Ako a kedy ju môžeme vidieť?

15.11.2021 o 17:30 - Veronika Salayová

K Zemi sa blíži kométa Leonard, ktorú onedlho môžeme pozorovať na oblohe. Ak sa naplnia očakávania astronómov, Leonard by mohla byť najjasnejšou kométou tohto roka.

Kométa Leonard bola objavená iba začiatkom tohto roka. Objekt označený ako C/2021 AI objavil astronóm Gregory J. Leonard 3. januára v observatóriu Mount Lemmon v Arizone. Podľa svojho objaviteľa dostala kométa aj svoje pomenovanie. 

Kométa sa smerom k Zemi pohybuje rýchlosťou 254 399 km/h. Keď túto kométu prvýkrát zachytili, jej svietivosť bola „mimoriadne slabá“, približne 160 000-krát slabšia ako najslabšie hviezdy na oblohe.

Ako sa bude viac k Zemi viac približovať, bude naberať na jasnosti. Nie je úplne isté, či bude možné kométu Leonard pozorovať aj voľným okom. Svietivosť kométy bude podľa astronómov bude zrejme na hranici viditeľnosti voľným okom.

Mnohí astronómovia však veria, že jej jasnosť bude dostatočná na to, aby bola v decembri dobre pozorovaná pozorovateľná. Ak by naplnili očakávania svetových astronómov, tak by Leonard mohol byť najjasnejšou kométou roku 2021. 

V porovnaní s kométou NEOWISE bude však jej pozorovanie vyhranené na pomerne krátky čas.  

Kedy kométu pozorovať zo Slovenska?

S určitosťou však bude viditeľná malými ďalekohľadmi. Zo Slovenska ju však budeme môcť vidieť od druhej polovici novembra do približne 10. decembra. 

V druhej polovici novembra bude kométa Leonard zo Slovenska viditeľná v druhej polovici noci, začiatkom decembra ráno pred východom Slnka. 

Poloha kométy C/2021 A1 (Leonard) tak, ako bude pozorovateľná nad východným obzorom v prvej dekáde decembra 2021. Zdroj: astro.sci.muni.cz
Poloha kométy C/2021 A1 (Leonard) tak, ako bude pozorovateľná nad východným obzorom v prvej dekáde decembra 2021. Zdroj: astro.sci.muni.cz 

K Zemi by sa mala najviac priblížiť 12. decembra, keď bude vzdialená asi 35 miliónov kilometrov. 

Kométa má podľa astronómov hyperbolickú obežnú dráhu, čo znamená, že akonáhle prejde okolo Slnka, bude katapultovaná zo slnečnej sústavy a nebude ju možné opäť vidieť zo Zeme.