Kalamita na Balkáne. Napadlo viac než pol metra snehu

Kalamita na Balkáne. Napadlo viac než pol metra snehu
Veronika Sádovská

Na celom Balkáne napadol sneh. Zabelel sa okrem iného aj v Srbsku a Bosne a Hercegovine. Silné dažde v piatok spôsobili výpadky prúdu pre tisíce domácností.

V piatok zasiahlo Srbsko, Severné Macedónsko, Kosovo a Bosnu a Hercegovinu silné sneženie. Tieto krajiny navyše zasiahli mrazy. Zmena počasia viedla k dopravným obmedzeniam.

EUMETNET, európska meteorologická sieť zložená z 33 národných meteorologických služieb, vydala pre Kosovo, Severné Macedónsko a Srbsko varovanie 3. stupňa pred silným snežením, teda najvyššie varovanie.

 

Napadlo viac ako pol metra snehu

Silné sneženie v Srbsku a Bosne a Hercegovine poškodilo elektrické vedenia. Pod váhou snehu sa tiež lámali konáre. Pretrvávajúci dážď v nižšie položených oblastiach vyvolal obavy zo záplav a zosuvov pôdy.

Vo vyššie položených oblastiach Srbska napadlo viac ako pol metra snehu, uviedol pre agentúru Associated Press meteorológ Štátnej hydrometeorologickej služby Slobodan Sovilj.

V regiónoch Niš a Kraljevo v južnom Srbsku zostalo bez elektriny približne 50 000 ľudí, informoval v piatok srbský dodávateľ elektriny EDS. Niektoré oblasti zostali bez vody a telekomunikácií. V niekoľkých obciach po celej krajine boli zavedené núdzové opatrenia na riešenie problémov spôsobených dažďami.

 

V Bosne a Hercegovine bolo mnoho ciest uzavretých kvôli silnému sneženiu a úrady vyzvali vodičov, aby boli mimoriadne opatrní a pripomenuli im, aby už teraz prešli na zimné pneumatiky, ktoré sú povinné až od začiatku novembra. 

Bosnianske médiá uviedli, že ide o najskoršie sneženie od roku 1971. Vojaci z bosnianskych ozbrojených síl boli nasadení na boj proti následkom zhoršenia počasia v regióne Mostar na juhu krajiny. Silná búrka spôsobila v piatok v tejto časti krajiny značné škody, informovali miestne médiá.

 

Okrem snehu udrel aj mráz

Bulharská tlačová agentúra BTA informovala o teplotách pod bodom mrazu a silnom snežení v hornatom regióne Mavrovo v Severnom Macedónsku. V posledných dňoch bola v regióne nameraná najnižšia teplota -4 °C.

V Mavrove, ktoré sa nachádza v severozápadnej časti krajiny a je domovom najväčšieho národného parku, sa priemerné denné teploty v októbri pohybujú od +5 do +16 °C, čo robí súčasné podmienky pre tento región veľmi nezvyčajnými.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Občasný dážď
9 °C / 1 °C
Ambróz
Zajtra
Občasný dážď
9 °C / 0 °C
Marína
Utorok
Oblačno
11 °C / 0 °C
Izabela
Streda
Hmla
9 °C / 0 °C
Radúz
Štvrtok
Polooblačno
11 °C / 4 °C
Hilda
Piatok
Hmla
9 °C / 0 °C
Otília
Stiahnite si našu novú aplikáciu o počasí Stiahnuť Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe
Reklama MediaAd