KALAMITA: Pre sneženie kolabuje doprava, obce sú bez elektriny. Snežiť ešte bude

Peter Minárik

V oblasti východného Slovenska sa stále zhoršuje situácia. Intenzívne sneženie na východe neustáva a snežiť by malo aj nasledujúce hodiny. Situácia je už teraz na viacerých miestach kritická.

Predpovede sa naplnili. Jadranka, ktorá začala ovplyvňovať počas noci počasie na našom území prináša doteraz najvážnejšie snehové problémy, aké sa počas tejto zimy na našom území vyskytli.

Jadranská tlaková níž sa začala nad naše územie nasúvať v nočných hodinách, pričom spočiatku sa jednalo o výdatný dážď. V skorých ranných hodinách však začal od severozápadu do našej oblasti prenikať studený vzduch a vďaka tomu začala hranica sneženia na našom území výrazne klesať a to aj do nížin. V ranných hodinách už snežilo na viacerých miestach s výnimkou okresu Trebišov a juhu Michaloviec, kde sa dážď na sneh zmenil až v priebehu ranných hodín.

Sneženie na východe je mimoriadne intenzívne. Jeho intenzita prechodne dosiahla až 4 cm za jednu hodinu. Podľa aktuálnych dát spadlo najviac snehu v okresoch Vranov nad Topľou, Medzilaborce a v oblasti pohoria Vihorlat, kde sa nachádza už aj okolo 30 cm snehu. Podľa dát SHMÚ je na staniciach Švedlár, či Štós už 25 cm snehu. 

Kolabuje doprava. Obce sú bez elektriny

Pre výdatné sneženie kolabuje doprava na viacerých miestach. Cestári vyhlásili kalamitnú situáciu v Košickom a v Prešovskom kraji. V teréne sú všetky vozidlá, ale pre neutíchajúce sneženie je prakticky nemožné cesty udržiavať v dobrom stave. Problémom je aj to, že sneh, ktorý padá je ťažký a pod jeho ťarchou sa lámu konáre a padajú stromy. Polícia informovala, že aktuálne sú problémy najmä na týchto úsekoch Prešovského kraja:

➡️I/79 Sačurov – Sečovská Polianka – cesta neprejazdná v oboch smeroch (skrížené vozidlá), premávka je riadená
➡️I/18 Hrabovec – Strážske - ťažko prejazdná cesta v oboch smeroch (padajúce stromy, skrížené kamióny)
➡️I/15 Sedliská – Benkovce - ťažko prejazdná cesta v oboch smeroch (padajúce stromy, skrížené kamióny)
➡️III/5573 Slovenská Kajňa – Detrík –Matiaška - ťažko prejazdná cesta v oboch smeroch (padajúce stromy)
➡️II/576 Banské - neprejazdná cesta v oboch smeroch (skrížené vozidlá)
➡️II/576 Vechec - cesta prejazdná s obmedzením (motorové vozidlo v priekope)
➡️II/558 Sedliská – Tovarné – Humenné - cesta prejazdná s obmedzením (motorové vozidlá v priekope)
➡️I/18 Vranov nad Topľou – Tesco – cesta prejazdná v jednom smere (skrížené kamióny)
➡️III/3621 Sačurov - cesta neprejazdná v oboch smeroch pre spadnuté elektrické vedenie

Problémy sú aj v Košickom kraji. Horský priechod Dargov blokujú popadané stromy. Pre popadané stromy je uzatvorená aj Čermeľská cesta v Košiciach, či Dobšinský kopec.