Kalifornia vyrobila nadbytok elektriny

Ľubomír Franko

Kalifornia patrí medzi oblasti s najvyšším počtom nainštalovaných solárnych panelov na svete. Dokázala to aj počas 11. marca 2017, kedy bola viac ako polovica potrebnej elektrickej energie vytvorená práve zo solárnej energie. Počas popoludňajších hodín tohto dňa produkovali solárne panely toľko energie, že cena za elektriku sa dostala do záporných hodnôt. Úrady tak určitú chvíľu platili odoberateľom za to, že používali elektrickú energiu.

Ako je to možné ? Ovplyvňujú to dva faktory. Efektivita obnoviteľných zdrojov energie a problém s ich skladovaním. Solárna energia sa stáva čoraz lacnejšou a čoraz lepšou cestou konvertovania slnečného svetla na elektrickú energiu. V štátoch ako Kalifornia sa stáva čoraz populárnejšou formou investície. Problémom je, že až napriek niekoľkým výnimkám vo svete sa momentálne uskladňovať obnoviteľná forma energie nedá. V tom prípade musí byť ihneď presmerovaná do siete. Keď sa ale vyprodukuje také množstvo, že presiahne dopyt, energia je ďalej poskytovaná ako prebytok.

Zákazníci ju prakticky nepotrebujú tak ich spoločnosti od nich odkúpia a cena energií sa tak prakticky dostane do záporu. Podobná situácia nastala v máji minulého roku v Nemecku, kedy produkcia energie z veterných elektrárni presiahla dopyt a zákazníci boli platení za to, aby ju míňali.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Skoro jasno, búrky
32 °C / 12 °C
Vratislav
Zajtra
Skoro jasno, búrky
34 °C / 15 °C
Alfréd
Štvrtok
Skoro jasno
30 °C / 13 °C
Valéria
Piatok
Skoro jasno, búrky
32 °C / 14 °C
Alojz
Sobota
Búrky
30 °C / 12 °C
Paulína
Nedeľa
Polooblačno
28 °C / 13 °C
Sidónia
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd