KATASTROFA V GRÉCKU: Požiare si vyžiadali 60 obetí

Ľubomír Franko

Najmenej 60 obetí si podľa úradov vyžiadali mohutné požiare na polostrove Atika v Grécku. Úrady hovoria o najhoršom požiari za posledné roky. Požiar zničil celú pobrežnú dedinu Mati.

,,To, čo sa deje na polostrove Atika je úplné peklo. Po tom, čo som prešiel popri stovke zhorených áut a domov som zistil, že na tomto mieste našli záchranári desiatky mŕtvych." Takto popísal situáciu vo východnej oblasti polostrovu redaktor BBC, Kostas Koukoumakas. 

Najhoršia situácia je v oblasti dedinky Mati na východnom pobreží, približne 40 kilometrov severovýchodne od Atén, kde sa požiar stále nepodarilo dostať pod kontrolu. Dedinka sa nachádza v regióne Rafina, ktorý je vyhľadávanou dovolenkovou destináciou pre penzistov a deti, ktoré chodia do oblasti kempovať. 

Podľa starostu regiónu Evangelosa Bournousa si plamene vyžiadali zatiaľ 60 obetí. Väčšina z nich prišla o život v domoch, ktoré zachvátili plamene nečakane. Požiar sa totiž pohyboval veľmi rýchlo a turisti naň neboli dostatočne pripravení. Mnohí z nich začali utekať o život, smerom k moru. 

Najsmutnejšiu správu priniesol fotograf Pantelis Saitas. Ten našiel v spolupráci so záchranármi skupinku 26 mŕtvych vrátané detí, ktorí sa objímali len niekoľko desiatok metrov od mora. 

Požiare vypukli extrémne rýchlo. Vo východnej oblasti katastra mesta Atény vzniklo naraz až 15 ohnísk na troch miestach. Úrady pracujú aj s možnosťou, že požiar bol založený úmyselne zlodejmi, ktorí chcú vykrádať opustené domy. Situáciu v oblasti však policajti monitorujú dronmi. 

Záchranári a hasiči v oblasti majú plné ruky práce. Situáciu komplikuje silný nárazový vietor a veľmi vysoké teploty. Na núdzové linky neustále prijímajú hovory o nezvestných osobách. Bohužiaľ, očakáva sa že celkový počet obetí tak ešte narastie.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Búrky
28 °C / 12 °C
Paulína
Zajtra
Skoro jasno
28 °C / 13 °C
Sidónia
Pondelok
Skoro jasno
30 °C / 12 °C
Ján
Utorok
Polooblačno
28 °C / 9 °C
Tadeáš
Streda
Prehánky, búrky
31 °C / 13 °C
Adriána
Štvrtok
Búrky
29 °C / 12 °C
Ladislav
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd