Katastrofa vo Filipínach: Krajinu zasiahlo zemetrasenie s magnitúdou 7,1

Veronika Salayová

Na Filipínach došlo v stredu k jednému z najsilnejších zemetrasení za posledné roky. Zemetrasenie dosiahlo silu 7,1 magnitúdy, pričom nasledovali mnohé silné dotrasy. Táto katastrofa sa nezaobišla bez obetí, zranení a mnohých škôd.

Severné Filipíny včera zasiahlo mimoriadne silné zemetrasenie. Epicentrum zemetrasenia bol v severnom Luzone, čo je najľudnatejší ostrov krajiny, asi 13 kilometrov juhovýchodne od mestečka Dolores v provincii Abra s hĺbkou 10 kilometrov o 8:43 miestneho času.

Podľa ESCM dosiahlo silu 7,1 magnitúdy a služba UGSC vyhodnotila silu tohto zemetrasenia na 7,0. V Každom prípade išlo najsilnejšie zemetrasenie, ktoré zasiahlo Filipíny za posledné roky.

Otrasy boli natoľko silné, že ich pocítili aj obyvatelia v hlavnom meste Manila, vzdialenom viac ako 400 kilometrov. 

Po tomto silnom zemetrasení nasledovalo viacero silných dotrasov, ktoré dosahovali magnitúdu 5+. Všetky tieto zemetrasenia mali za následok obrovskú spúšť a, bohužiaľ, aj obete a početné zranenia. 

Ostrov je po zemetrasení zničený

Najmenej 5 ľudí zomrelo a 64 ďalších utrpelo zranenia po silnom zemetrasení, ktoré v stredu zasiahlo sever Filipín, informovala štátna filipínska tlačová agentúra (PNA) s odvolaním sa na úrady.

Minister vnútra Benjamin Abalos Jr. na tlačovej konferencii uviedol, že bolo hlásených 58 zosuvov pôdy a zemetrasenie zasiahlo viac ako 200 miest v 15 provinciách.
 
Na severe Luzonu bola poškodená infraštruktúra vrátane viac ako 400 domov, desiatok škôl, niekoľkých nemocníc a mostov a stáročnej katedrály Vigan a zvonice Banta, uviedla PNA s odvolaním sa na Úrad civilnej obrany (OCD).
 
Varovanie pred cunami nebolo po zemetrasení vydané, keďže zemetrasenie bolo zaznamenané vo vnútrozemí.
Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Polooblačno
28 °C / 9 °C
Tadeáš
Zajtra
Prehánky, búrky
29 °C / 13 °C
Adriána
Štvrtok
Búrky
27 °C / 14 °C
Ladislav
Piatok
Búrky
29 °C / 12 °C
Beáta
Sobota
Jasno
32 °C / 15 °C
Peter
Nedeľa
Skoro jasno, búrky
33 °C / 15 °C
Melánia
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd