Katastrofálne povodne na severe Afriky, ktoré zabili už viac ako 7 000 ľudí, majú vysvetlenie. Toto sa bude opakovať

14.09.2023 o 19:30 - Veronika Salayová

Satelitné snímky ukazujú rozsah extrémnych záplav vo východnej Líbyi, spôsobených cyklónom Daniel. Ten sa minulý týždeň z Európy presunul na sever Afriky, kde teraz zanechal sa sebou tisícky mŕtvych. Odborník vysvetlil, ako k tejto obrovskej katastrofe došlo a aj to, že táto situácia sa môže zopakovať.

Katastrofálne povodne na severe Afriky, ktoré zabili už viac ako 7 000 ľudí, majú vysvetlenie. Toto sa bude opakovať
Povodne v Líbyi. Foto: CNN

Sila mohutnej tlakovej níže Daniel zapríčinila jednu z najvážnejších katastrof v oblasti Stredozemného mora. Tento rozsiahly cyklón najprv spôsobil smrteľné záplavy v Grécku, Turecku, Bulharsku a následne dorazil do Líbye, kde sa počet obetí počíta v tisíckach.

Najhoršia situácia je v uliciach líbyjského prístavného mesta Derna, kde prívalový lejak prerazil dve priehrady a voda strhla so sebou všetko, čo jej stálo v ceste. Počet obetí je už viac ako 7 000, no toto číslo každou hodinou stúpa.

Počet obetí môže stúpnuť aj na 20 000

Presný počet obetí sa určuje ťažko, pretože more naďalej odhaľuje telá obetí, a tak bude chvíľu trvať, kým sa potvrdí oficiálna bilancia. Avšak už teraz sa vie, že devastácia je ešte horšia, ako sa pôvodne obávalo.

Podľa starostu tohto mesta mohlo prísť o život 18 000 až 20 000 ľudí. Mesto Derna, kde žilo takmer 100-tisíc ľudí, je v súčasnosti neobývateľné a úplne zdevastované. Bez domova ostalo − z tých, čo prežilo − viac ako 30 000 obyvateľov. 

Približne 10 000 ďalších ľudí je nezvestných, potenciálne buď zmietnutých do mora alebo pochovaných pod troskami, ktoré sú rozhádzané po celom meste, uvádzajú úrady. 

 

Ako sa toto mohlo stať?

Klimatológ Davide Faranda, odborník na extrémne prejavy počasia vo francúzskom CNRS a inštitúte Pierra-Simon Laplace, analyzoval povahu tohto veľmi prudkého cyklónu. Podľa neho Líbyu postihol „cyklón tropického typu“, teda vertikálna tlaková níž poháňaná energiou z veľmi teplého Stredozemného mora. 

„Cyklón Daniel, ktorý minulý týždeň prešiel Gréckom, Tureckom a Bulharskom, by normálne zanikol pri presune smerom na východ. V tomto prípade anticyklóna v tvare Omega − tá istá, ktorá spôsobila extrémne horúčavy v centrálnej časti Európy − zablokovala cyklón v Grécku na dlhú dobu. Následne ho atmosférické prúdy priviedli k líbyjským pobrežiam, ktoré ho prilákala veľmi vysoká teplota mora,“ vysvetli taliansky odborník.

Tak sa stalo, že veľmi teplá voda v Stredozemnom mori bola spúšťačom ďalších extrémnych poveternostných javov, ktoré do východnej Líbye priniesli 300 až 400l/m2. Zlou správou je, že tento katastrofický scenár sa môže v budúcnosti zopakovať, keďže Stredozemné more je z roka na rok teplejšie.

Povodne viditeľné aj z vesmíru

Povodne v Líbyi je dokonca vidieť aj z vesmíru na snímkach satelitov Sentinel-2 programu Copernicus Európskej komisie a Európskej vesmírnej agentúry, pričom pri pohľade na tieto snímky je prekvapivé, že vody v púšti je naozaj veľké množstvo. 

Zdroj: Sentinel-1/Copernicus
Zdroj: Sentinel-2/Copernicus 

Väčšine úmrtí spôsobených ničivými záplavami v Líbyi sa dalo zabrániť, ak by tamojšie systémy včasného varovania a krízového riadenia fungovali správne, upozornila dnes vo vyhlásení Svetová meteorologická organizácia (WMO). 

Generálny tajomník WMO Petteri Taalas uviedol, že ak by došlo k evakuácii, počet obetí by bol podľa neho oveľa nižší. Chýbajúce predpovede počasia, šírenie informácií a systém včasného varovania tak podľa neho značne prispeli k rozsahu tejto katastrofy.

Reklama MediaAd