Každým rokom je naša planéta teplejšia. Môžeme si za to sami

Každým rokom je naša planéta teplejšia. Môžeme si za to sami
Ľubomír Franko

Ľudská činnosť zanecháva na naše modrej planéte značné stopy. Nárast globálnej teploty je viac než jednoznačný, začína však spôsobovať veľké problémy.

Globálne otepľovanie. Pojem, ktorý mnohí, bohužiaľ aj odborníci, stále dokážu považovať za mýtus. Z meteorologického a klimatologického hľadiska ale existujú neodvrátiteľné dôkazy o existencii tohto javu. Pokiaľ si ale niekto myslí, že ľudstvo za nárast teploty nemôže, je na omyle.

Najväčším prispievateľom k nárastu globálnej teploty nie je slnečná radiácia, ani vulkanická činnosť. Hlavným zdrojom je ľudská aktivita - vypúšťanie skleníkových plynov. Dokazuje to aj tento graf, na ktorom môžeme pozorovať zmenu globálnej teploty spôsobenú človekom (tmavožltá čiara) a zmenu globálnej teploty spôsobenú prírodnými faktormi (modrá čiara). Ich súčet znázorňuje červená čiara.

Nárast globálnej teploty začal v extrémnej miere naberať na intenzite po priemyselnej revolúcii. Od vtedy zaznamenávame rekordne teplé dni, mesiace či roky, počet nadpriemerne teplých dní začal výrazne prevažovať počet podpriemerných.

Znázorňuje to aj tento obrázok, na ktorom môžeme vidieť anomáliu priemernej globálnej teploty. Tá ma jednoznačný vzostupný trend po priemyselnej revolúcii v druhej polovici 20. storočia. 

Pokiaľ naše zmýšľanie bude naďalej smerovať k využívaniu uhlia či zbytočne nadmernému využívaniu automobilov, alebo inej aktivite pri ktorej znečisťujeme atmosféru Zeme, tento trend bude pretrvávať.

Na záver pridávame poznámku, že doba, za ktorú sa vypustené skleníkové plyny prejavia v atmosfére je až 40 rokov. Znamená to, že aj keby sme v tejto chvíli prestali na celom svete vypúšťať skleníkové plyny, atmosféra by sa ohrievala ešte ďalších 40 rokov. 

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Jasno
33 °C / 15 °C
Dušana
Zajtra
Polooblačno
30 °C / 14 °C
Iľja
Nedeľa
Jasno
31 °C / 12 °C
Daniel
Pondelok
Skoro jasno, búrky
34 °C / 15 °C
Magdaléna
Utorok
Búrky
29 °C / 11 °C
Oľga
Streda
Prehánky, búrky
28 °C / 12 °C
Vladimír
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd