Kde sa v Európe najčastejšie vyskytujú tornáda ?

Kde sa v Európe najčastejšie vyskytujú tornáda ?
Peter Minárik

V posledných mesiacoch čoraz častejšie prinášame informácie o výskyte tornád v našej oblasti. Kde sa však v Európe vyskytujú najčastejšie ?

Bogdan Antonescu sa zaoberá skúmaním tornád a búrok v Európe. Na základe údajov v Európskej databáze nebezpečného počasia spracoval mapu priemerného ročného počtu tornád nad jednotlivými regionálnymi celkami v Európe. 

Z nej vyplýva, že najviac tornád sa vyskytuje v pobrežných oblastiach Európy a to najmä v oblasti Jadranu, či Severného mora. 

Často sa však tornáda vyskytujú aj na severe Talianska a v Nemecku, či na Beneluxe, kde sa pomerne často zbiehajú teplotne výrazné vzduchové hmoty, ktoré podnecujú tvorbu tornád.

mapa priemerného ročného výskytu tornád
mapa priemerného ročného výskytu tornád

Tornáda v Európe boli aj budú, čo sa však zaznamenáva je to, že z roka na rok sú výraznejšie a ničivejšie, čo súvisí s globálnym otepľovaním a s nárastom extrémov. 

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Búrky
23 °C / 5 °C
Viola
Zajtra
Búrky
25 °C / 5 °C
Gertrúda
Pondelok
Prehánky, búrky
25 °C / 6 °C
Bernard
Utorok
Prehánky, búrky
25 °C / 7 °C
Zina
Streda
Prehánky, búrky
26 °C / 7 °C
Júlia
Štvrtok
Polooblačno
26 °C / 8 °C
Želmíra
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd