Kde všade zúria v Európe požiare? Slovensko je v ohrození

Veronika Salayová

Od začiatku roka do konca minulého týždňa zhorelo v Európe viac ako 660-tisíc hektárov pôdy. Vo veľkom ohrození pred požiarmi sú mnohé krajiny Európy vrátane Slovenska. 

Európsky informačný systém o lesných požiaroch (EFFIS) v pondelok zverejnil údaje o aktívnych požiaroch v Európe a na pozemkoch, ktoré vyhoreli za posledný týždeň.

Štatistiky sú alarmujúce – v období od 1. januára do 13. augusta požiar pohltil v Európe vyše 660 000 hektárov pôdy, čo je rekord za toto obdobie od začiatku monitorovania v roku 2006.

Kde všade zúria požiare?

Slovensko a Česko je jedným z mála európskych krajín, kde za uplynulý týždeň nezúri aktívny požiar. Ostatné európske krajiny sú na tom horšie. Mapa ukazuje, kde všade aktuálne zúria požiare v Európe. 

Zdroj: EFFIS / Copernicus
Zdroj: EFFIS / Copernicus

Za túto situáciu môžeme byť vďační, pretože riziko nebezpečenstva vzniku požiaru je na Slovensku veľmi vysoká, a to najmä na juhu a západe krajiny.

Nebezpečenstvo požiaru v Európe 17. augusta. Zdroj: EFFIS/Copernicus
Nebezpečenstvo požiaru v Európe 17. augusta. Zdroj: EFFIS/Copernicus 

Najhoršia situácia je v Španielsku, kde podľa predbežných odhadov španielskej vlády zhorelo tento rok v krajine takmer 169 000 hektárov lesa a pustatiny, čo je viac ako trojnásobok priemeru za posledných 10 rokov v období január – júl.

Miestne médiá uvádzajú, že rozsah škôd rýchlo narastá, pretože len v prvej polovici augusta požiar pohltil takmer 30 000 hektárov pôdy. V súčasnosti je najťažšia situácia vo Valencii, kde sú dva veľké požiare: jeden v oblasti Bejis a druhý neďaleko Alicante.

Dym z požiarov sa šíri do miest

Obrovské požiare zúria aj v Portugalsku, kde sa odhaduje sa, že plamene v oblasti Serra da Estrela už pohltili 20 000 hektárov vrátane cenných prírodných oblastí. Rozsah živlu je bezprecedentný – dym z ohňa sa rozšíril dokonca aj do Madridu, kde sa obyvatelia španielskej metropoly sťažovali na dusivý vzduch.

Už týždeň zúri požiar v departemente Gironde vo Francúzsku. Riziko nových ohnísk požiaru je v západnej Európe veľmi vysoké, keďže budúci týždeň možno očakávať ďalší nárast teploty.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Prehánky
25 °C / 10 °C
Blanka
Zajtra
Prehánky, búrky
28 °C / 12 °C
Adolf
Utorok
Skoro jasno
30 °C / 11 °C
Vratislav
Streda
Skoro jasno, búrky
32 °C / 14 °C
Alfréd
Štvrtok
Búrky
32 °C / 13 °C
Valéria
Piatok
Prehánky, búrky
32 °C / 12 °C
Alojz
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd