Kedy príde mráz a sneženie? Aplikácia Ventusky prináša predpoveď z numerických modelov

19.11.2020 o 16:00 - Peter Minárik

Na Slovensko sa chystá zimné počasie. Očakáva sa sneženie a pokles teplôt. Spolu s tým opäť hrozí nebezpečenstvo na cestách a presná predpoveď je tak v týchto dňoch veľmi dôležitá.

Kedy príde mráz a sneženie? Aplikácia Ventusky prináša predpoveď z numerických modelov

S presnou predpovedí vám pomôže česká aplikácia Ventusky, ktorá na rozdiel od klasických aplikácií na počasie zobrazí vývoj počasia na mape a v okamihu tak vidíte, ako sa napríklad studený vzduch rozlieva z chladných severných oblastí do Európy a ako k nám postupuje sneženie a dážď.

Unikátnosť aplikácie Ventusky spočíva predovšetkým v množstve zobrazovaných dát, prehľadnosti a presnosti. Pozerať sa môžete na aktuálne satelitné snímky urobené z družíc z vesmíru. Zobraziť si môžete radarové snímky. Nechýba ani predpoveď kvality ovzdušia. Aplikácia zobrazí aj podrobnú predpoveď snehovej pokrývky, oblačnosti, vetru a desiatky ďalších prvkov z rôznych výškových hladín.

Informácie o počasí užívatelia môžu sledovať bez reklám na webových stránkach Ventusky.com, ale aj v natívnych aplikáciách na iOS a Android. Tie sú obe pripravené priamo pre dané platformy a ovládanie mapy celého sveta je tak veľmi plynulé. Navyše oproti webu meteorologické údaje zobrazujú na 3D glóbusu. Denne tu informácie o počasí sleduje 300 tisíc užívateľov z celého sveta.

Aplikácia pre svoje predpovede využíva niekoľko modelov. Medzi hlavné modely patrí model ICON, ktorý vytvára nemecký meteorologický inštitút v Offenbachu. Tieto dáta patria k jedným z najkvalitnejších na svete. Nemecká vláda investovala do vývoja modelu stovky miliónov. Svojou kvalitou tak model prekonáva napríklad americký model GFS, ktorý využíva drvivá väčšina meteorologických aplikácií.

Reklama MediaAd