Kedy príde mráz a sneženie? Aplikácia Ventusky prináša predpoveď z numerických modelov

Kedy príde mráz a sneženie? Aplikácia Ventusky prináša predpoveď z numerických modelov
Peter Minárik

Na Slovensko sa chystá zimné počasie. Očakáva sa sneženie a pokles teplôt. Spolu s tým opäť hrozí nebezpečenstvo na cestách a presná predpoveď je tak v týchto dňoch veľmi dôležitá.

S presnou predpovedí vám pomôže česká aplikácia Ventusky, ktorá na rozdiel od klasických aplikácií na počasie zobrazí vývoj počasia na mape a v okamihu tak vidíte, ako sa napríklad studený vzduch rozlieva z chladných severných oblastí do Európy a ako k nám postupuje sneženie a dážď.

Unikátnosť aplikácie Ventusky spočíva predovšetkým v množstve zobrazovaných dát, prehľadnosti a presnosti. Pozerať sa môžete na aktuálne satelitné snímky urobené z družíc z vesmíru. Zobraziť si môžete radarové snímky. Nechýba ani predpoveď kvality ovzdušia. Aplikácia zobrazí aj podrobnú predpoveď snehovej pokrývky, oblačnosti, vetru a desiatky ďalších prvkov z rôznych výškových hladín.

Informácie o počasí užívatelia môžu sledovať bez reklám na webových stránkach Ventusky.com, ale aj v natívnych aplikáciách na iOS a Android. Tie sú obe pripravené priamo pre dané platformy a ovládanie mapy celého sveta je tak veľmi plynulé. Navyše oproti webu meteorologické údaje zobrazujú na 3D glóbusu. Denne tu informácie o počasí sleduje 300 tisíc užívateľov z celého sveta.

Aplikácia pre svoje predpovede využíva niekoľko modelov. Medzi hlavné modely patrí model ICON, ktorý vytvára nemecký meteorologický inštitút v Offenbachu. Tieto dáta patria k jedným z najkvalitnejších na svete. Nemecká vláda investovala do vývoja modelu stovky miliónov. Svojou kvalitou tak model prekonáva napríklad americký model GFS, ktorý využíva drvivá väčšina meteorologických aplikácií.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Skoro jasno, búrky
27 °C / 10 °C
Ferdinand
Zajtra
Búrky
23 °C / 10 °C
Petronela
Sobota
Búrky
23 °C / 10 °C
Žaneta
Nedeľa
Polooblačno
24 °C / 10 °C
Xénia
Pondelok
Prehánky, búrky
24 °C / 7 °C
Karolína
Utorok
Prehánky, búrky
25 °C / 10 °C
Lenka
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd