Kedy sa v Európe vyskytujú tornáda najčastejšie ?

Kedy sa v Európe vyskytujú tornáda najčastejšie ?
Peter Minárik

Už ani tornáda nie sú v Európe výnimočné. Objavujú sa čoraz častejšie a to v súvislosti so stúpajúcou teplotou, ktorá prináša výraznejšie extrémy.

 

Počas uplynulého víkendu sme informovali o tornáde v Antályi, ktoré si vyžiadalo dve obete. Išlo o tornádo F2, čo je už pomerne silné tornádo. Zranených bolo jedenásť osôb.

Počas víkendu sa však vyskytli v oblasti Turecka najmenej ďalšie dve tornáda.

V januári patrí oblasť južného Turecka k mesiacom, kedy je pravdepodobnosť tornáda najvyššia. Môžu za to veľmi dobré podmienky. Teplé more prispieva k silnému strihu vetra, ktorý prispieva k tvorbe tornád.

European Severe Storms Laboratory ešte dávnejšie zverejnila mapu mesiacov, kedy je riziko tornád v jednotlivých častiach Európy najvyššie. 

Zatiaľ čo v mnohých oblastiach je to počas leta, tak Stredomorie je náchylnejšie na tornáda na jeseň a východné Stredomorie počas zimy.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Prehánky
12 °C / 1 °C
Matej
Zajtra
Zamračené
13 °C / 1 °C
Frederik
Pondelok
Polooblačno
16 °C / 2 °C
Viktor
Utorok
Občasný dážď
16 °C / 3 °C
Alexander
Streda
Zamračené
14 °C / 2 °C
Zlatica
Štvrtok
Oblačno
15 °C / 3 °C
Radomír
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd