Klimatické zmeny odhaľujú telá horolezcov na Mount Evereste

Klimatické zmeny odhaľujú telá horolezcov na Mount Evereste
Ľubomír Franko

Klimatické zmeny sa stávajú pre spoločnosť čoraz väčším, globálnym problémom. Podľa vedcov sa do konca storočia roztopí v oblasti Himaláj najmenej tretina horských ľadovcov, čo bude mať vplyv na viac ako 2 miliardy ľudí. Topenie ľadovcov však odkrýva tajomstvá hory Mount Everest.

Hora Mount Everest v Himalájach patrí medzi najväčšie lákadlá horolezcov z celého sveta. Desiatky špičkových horolezcov z celého sveta sa ju každoročne snaží zdolať, mnohým sa to ale nepodarilo. 

Extrémne podmienky sú obrovskou výzvou, no viacerí horolezci už na ne doplatili. Transportovať tela z výstupov nie je jednoduché. Viac ako 200 tiel horolezcov ukrýval sneh a ľad, no toto sa už stáva minulosťou. Niektorí si pred výstupom priali byť v najhoršom prípade ponechaní na mieste, iné telá sa zatiaľ nepodarilo identifikovať. Zniesť telá je mimoriadne náročné, či už zo stránky finančnej alebo fyzickej. Väčšina z nich sa nachádza v zóne smrti, nad 7900 m n. m.

Topiace sa ľadovce postupne odkrývajú pozostatky a výstup na Mount Everest už nie je ani výstup, no skôr extrémne náročná prechádzka pohrebiskom. 

 

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Búrky
23 °C / 5 °C
Viola
Zajtra
Búrky
25 °C / 5 °C
Gertrúda
Pondelok
Prehánky, búrky
25 °C / 6 °C
Bernard
Utorok
Prehánky, búrky
25 °C / 7 °C
Zina
Streda
Prehánky, búrky
26 °C / 7 °C
Júlia
Štvrtok
Polooblačno
26 °C / 8 °C
Želmíra
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd