Klimatickí aktivisti zablokovali Berlín. Na niekoľkých miestach skolabovala doprava

18.09.2023 o 10:35 - Veronika Sádovská

Klimatickí aktivisti z hnutia Letzte Generation (Posledná generácia) dnes vytvorili na mnohých miestach v Berlíne blokádu dopravy. Tá úplne skolabovala.

Klimatickí aktivisti zablokovali Berlín. Na niekoľkých miestach skolabovala doprava
foto: RP Online

Po letnej prestávke aktivisti znova začali s blokovaním dopravy v Berlíne. Na rušných uliciach a križovatkách vytvorili viac ako 20 blokád. V pohotovosti je vyše 500 policajtov.

Ich cieľom je donútiť vládu a verejnosť k urýchlenému ukončeniu výroby, predaja a používania spaľovacích motorov a dôrazná ochrana životného prostredia.

Ozvali sa už včera

Už včera sa hnutie ozvalo a na niekoľkých miestach červeným sprejom zničilo jednu z najvzácnejších pamiatok a symbolov Berlína - Branderburskú bránu.

Dnes už pristúpili aj k blokáde dopravy. Okrem iného zablokovali aj ikonickú veľkú okružnú križovatku okolo Víťazného oblúka. Zastavili dopravu aj na hlavných tepnách, ktoré privádzajú aj odvádzajú dopravu do centra mesta.

Doprava stojí aj pri bývalom letisku Tempelhof, kde sa cesta napája na mestskú diaľnicu A100. 

Vytvorili 21 blokád

„Aktuálne je po celom meste 21 blokád. Na niektorých križovatkách sa zasahujúcim policajtom podarilo aktivistom zabrániť zablokovať dopravu, na ďalších sa už ľudia k vozovke prilepili," uviedla ráno polícia. Spomenula aj o metódu prilepenia sa k vozovke, ktorú aktivisti používajú.

Na sociálnej sieti vyzvali vodičov, aby zachovali pokoj a nenechali sa aktivistami vyviesť z rovnováhy či nepúšťali sa do stretov s nimi. Vyčlenili špeciálne pre tento stav 500 policajtov, ktorí zasahujú v daných lokalitách. 

Reklama MediaAd