Klimatický protest sa zmenil na ekologickú haváriu. Vyliata farba v rieke mala zabiť tamojšie ryby

23.09.2023 o 11:31 - Dominik Cenkner

Ekologický protest, ktorý sa zmenil na ekologickú haváriu. Takto popísal vyčíňanie aktivistov Éric Straumann, starosta alsaského mesta Colmar, ktoré leží na severovýchode Francúzska. Klimatickí aktivisti vyliali v sobotu 16. septembra do rieky Lauch zelené fluorescenčné farbivo na protest proti plánovanej výstavbe skládky nebezpečného odpadu.

Klimatický protest sa zmenil na ekologickú haváriu. Vyliata farba v rieke mala zabiť tamojšie ryby
Klimatickí aktivisti sa postarali o sfarbenie miestnych vôd dozelena, zdroj: x.com/@XR_Strasbourg

Spomínaná skládka má stáť asi 30 kilometrov južne od mesta. Onedlho potom hladinu rieky zaplnili desiatky uhynutých rýb, píše web denníka Le Figaro.

V uplynulú sobotu kanály rieky Lauch, ktoré obklopujú historické centrum alsaského mesta, šokovali miestnych aj turistov. Voda v nej totiž bola jasne zelená.

Ekologickí aktivisti z hnutia Extincion Rebellion do nej vyliali fluoresceín. Silné organické farbivo, ktoré sa pri kontakte s vodou zmení na zelené. Zelená voda sa pritom objavila aj v mnohých fontánach mesta.

Môžu aktivisti za smrť rýb?

Starosta vzápätí aktivistov obvinil z ekologickej havárie, pretože v rieke Lauch sa objavili mŕtve ryby a voda zostala zelená aj po 48 hodinách, ktoré uplynuli od ich protestu, aj keď by farbivo malo zmiznúť. Podľa denníka Le Figaro im vytkol, že podobnými akciami, ktoré sa odohrali tiež na iných miestach vrátane talianskych Benátok, ničia životné prostredie a zabíjajú ryby.

„Musel som na vlastné oči pozorovať dopady tohto farbiva na vodnú faunu. Sám som napočítal viac ako tucet mŕtvych rýb, čo nie je normálne. Niečo také obvykle nevidíme,“ uviedol starosta.

Podľa jeho slov mesto utrpelo aj „obrovské“ vizuálne škody. Turistické miesta sa totiž zmenili na nepoznanie.

Zástupcovia hnutia Extincion Rebellion sa k akcii prihlásili, ale zabitie rýb odmietajú. Podľa nich je farbivo pre životné prostredie úplne neškodné.

„Pripomíname, že používané farbivo zvané fluoresceín alebo uranín je pre živé bytosti (ľudia, rastliny, zvieratá) úplne neškodné. Používa sa v oftalmológii, pri chove rýb a využívajú ho aj jaskyniari,“ uviedli aktivisti na svojej facebookovej stránke. Ekológovia tvrdia, že ryby uhynuli ešte pred ich akciou.

Reklama MediaAd