Koľko váži mrak? A ako to, že sa udrží na oblohe?

11.08.2023 o 16:36 - Veronika Sádovská

Zaujímavé odpovede na ešte zaujímavejšie otázky. Meteorológovia z ČHMÚ na sociálnej sieti teraz odpovedali koľko váži taký mrak a ako to, že nespadne z oblohy.

Koľko váži mrak? A ako to, že sa udrží na oblohe?
Ilustračný obrázok, foto: Rafael Garcin

Máme tu búrkovú sezónu a počas nej oveľa častejšie cez deň pozeráme na oblohu. Všímame si či je zamračená alebo jasná, aby sme vedeli či si vziať dáždnik alebo či sa bude dať dnes grilovať. Vedeli ste ale koľko váži taký mrak?

Hmotnosť sa dá odhadnúť

Oblak síce nepostavíme na váhu a neodmeriame presne, ale ich hmotnosť vieme odhadnúť podľa množstva vody-zrážok, ktoré z nich vypršia.

Tie najmenšie z nich vážia len niekoľko desiatok či stoviek kilogramov. Avšak veľké búrkové oblaky siahajúce aj 15 kilometrov do atmosféry, tie sú teda poriadne ťažké. Vo veľkých búrkových systémoch to môže byť aj stovky miliónov ton vody.

Prečo oblak nespadne?

Ak sú teda také ťažké, ako to, že nespadnú? Veď odmala sa stretávame s gravitačnou silou, ktorá nás priťahuje k zemi.

A teda mnohé z tých najťažších oblakov aj na zem "padajú", ale inak ako by sme si predstavovali. Je to práve v podobe zrážok, ktoré spadnú na zem. A ak spadnú tie milióny ton vody, nastávajú prívalové povodne, ktoré sme, nanešťastie, mohli vidieť aj tento rok na našom území.

Oblaky sa tvoria v stúpajúcom prúdení a tento vzduch drží kvapky vody či ľadové kryštáliky vo vzduchu tak dlho, kým sú na to dostatočne malé. Ale napríklad práve ľadové kryštáliky postupne narastajú do väčších rozmerov a spájajú sa.

No a keď už sú také veľké, že ich vzduch neudrží, padajú na zem v podobe dažďa či krúp, prípadne v zime podobe snehu.

V búrkových oblakoch ale tento stúpajúci vzduchový prúd môže byť tak silný, že udrží vo vzduchu aj veľké kryštály ľadu. Tie potom padajú na zem ako obrovské krúpy, pokojne aj s priemerom 10 centimetrov, ktoré dokážu napáchať veľa škody.

Reklama MediaAd