Kométa Leonard priniesla na našu planétu nádherné nebeské divadlo

Veronika Salayová

Kométa Leonard udržiavala pozorovateľov hviezd na celom svete v napätí niekoľko týždňov. Kým na severnej pologuli neboli podmienky na jej pozorovanie ideálne, na južnej pologuli priniesla nádherné nebeské divadlo. 

Nedávno objavená kométa Leonard sa v decembri stala jednou z najdôležitejších tém vo svete astronómie, a to nielen medzi odborníkmi, ale aj laickou verejnosťou.

Kométu Leonard túžilo vidieť mnoho nadšencov, no vhodnejšie podmienky pre jej pozorovanie sa naskytli na južnej pologuli. Nádeje, že kométu budeme vidieť voľným okom aj u nás, bohužiaľ, neboli naplnené. 

Na južnej pologuli mali milovníci nebeských úkazov väčšie šťastie. Aj keď je kométa Leonard v týchto dňoch viditeľná aj voľným okom, jej krásu naplno odhaľujú ďalekohľady, ktoré ponúkajú detailnejšie zábery.

Krása zachytená ďalekohľadmi

Na povrchu kométy sa totiž odohrávajú plynové a prachové erupcie, ktoré umožňujú vznik najjemnejších štruktúr v chvoste dlhom niekoľko miliónov kilometrov.

Tieto detaily sú obzvlášť viditeľné, keď sú obrázky exponované dlhší čas. Pre najlepšie snímky je však potrebná tmavá nočná obloha, ktorá nie je ovplyvnená svetelným znečistením.

Nádherné fotografie vznikli na oblohe nad Namíbiou v južnej Afrike, kde astronómovia našli ideálne podmienky pre zachytenie kométy Leonard. 

Zdroj: SkygemsObservatories
Zdroj: SkygemsObservatories

Túto kométu už nikdy neuvidíme

Kométa Leonard bola najbližšie k Zemi 12. decembra, kedy preletela okolo našej planéty vo vzdialenosti 35 miliónov kilometrov. Teraz kométa mieri smerom k Slnku.

Leonard prejde bodom svojej obežnej dráhy najbližšie k Slnku 3. januára 2022. Ak tento prístup k našej centrálnej hviezde prežije bez ujmy, potom natrvalo zmizne v hlbinách vesmíru − gravitačné sily ju úplne vyhodia z našej slnečnej sústavy a už sa k nám kométa Leonard nevráti. 

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Občasný dážď
19 °C / 6 °C
Anton
Zajtra
Zamračené
23 °C / 7 °C
Vasil
Sobota
Jasno
26 °C / 7 °C
Vít
Nedeľa
Prehánky
25 °C / 10 °C
Blanka
Pondelok
Prehánky, búrky
28 °C / 12 °C
Adolf
Utorok
Skoro jasno
30 °C / 11 °C
Vratislav
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd