Košice zažívajú prekvapenie. Prečo sneží ?

Košice Peter Minárik

Predpoveď počasia v uplynulých dňoch vychádza s výnimkou jednej lokality a to Košíc. Tu totiž v uplynulých dňoch prevláda úplne iný charakter počasia ako všade inde a okolo. Dokonca na jednom sídlisku majú snehovú kalamitu a na druhom ja úplne sucho. Môže za to jav s názvom priemyselné sneženie.

Priemyselné sneženie vzniká vtedy, keď stúpajúca para z priemyselných tovární skondenzuje a v chladnejšom prízemnom vzduchu potom dopadá v podobe sneženia. V prípade, že je v oblasti vyššia prašnosť, tak tá tvorí štruktúru väčších snehových vločiek a v oblasti môže napadnúť aj niekoľko centimetrov nového snehu. Najčastejšie sa vyskytuje v noci a najintenzívnejšie je pred východom Slnka. V niektorých oblastiach môže byť len poprašok, no o kúsok ďalej nemusí byť nič alebo dokonca môže byť kalamita. Sneží však až v určitej vzdialenosti od zdroju vlhkosti. V prípade Košíc tak aktuálne za priemyselné sneženie môžu železiarne USS.

Priemysel tak produkuje vlhkosť, nakoľko však vlhkosť z komínov drží inverzná vrstva, tak vzduch je v určitých častiach tak vlhký, že už musí skondenzovať. Keďže sa teplota pohybuje pod nulou, tak sa tvoria jemné snehové kryštály. To však stačí na to, aby v niektorej časti Košíc napadlo 10 cm snehu a o pár stoviek metrov absolútne nič.

 

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Skoro jasno, búrky
32 °C / 12 °C
Vratislav
Zajtra
Skoro jasno, búrky
34 °C / 15 °C
Alfréd
Štvrtok
Skoro jasno
30 °C / 13 °C
Valéria
Piatok
Skoro jasno, búrky
32 °C / 14 °C
Alojz
Sobota
Búrky
30 °C / 12 °C
Paulína
Nedeľa
Polooblačno
28 °C / 13 °C
Sidónia
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd