Kraby pustovníci musia chrániť svoje mäkké brucho. Čoraz viac používajú plastový odpad namiesto škrupín odumretých
Článok na túto tému, ktorého autormi sú traja poľskí výskumníci, bol publikovaný v časopise „Science of the Total Environment".
Plasty sú najbežnejším odpadom, ktorý znečisťuje morskú vodu. Majú veľmi škodlivý vplyv na voľne žijúce zvieratá a životné prostredie. Ukazuje sa tiež, že môžu výrazne zmeniť prirodzené správanie zvierat.
Časopis „Science of the Total Environment" uverejnil 6. januára článok troch poľských vedcov - profesorky Marty Szulkinovej a Dr. Zuzanny Jagiełłovej z Ústavu evolučnej biológie Biologickej fakulty Varšavskej univerzity a Dr. Łukasza Dylewského z Univerzity prírodných vied v Poznani.
Odborníci v ňom opisujú, ako pomocou nových výskumných metód súvisiacich s iEkológiou (internetová ekológia znamená použitie rôznych online zdrojov údajov ako nástrojov v ekologickom výskume) demonštrovali vznik nového správania u krabov poustevníkov. Tieto kôrovce začali namiesto škrupín používať plasty ležiace na plážach a vo vode.
Výskumníci analyzovali fotografie krabov poustevníkov z čeľade Coenobitidae zverejnené na sociálnych médiách a iných online platformách.
„Kraby pustovníci musia chrániť svoje mäkké brucho. Robia to tak, že sa skrývajú v škrupinách, ktoré zanechali mŕtve kôrovce. Takýto mobilný úkryt na ich zadnej strane však nestačí na celý život- Kraby rastú a je potrebné ich nahradiť a optimálna škrupina je vzácnym zdrojom v životnom prostredí," vysvetľujú autori štúdie.
„Keď som prvýkrát videla niektoré obrázky, cítila som, ako mi láme srdce," povedala Marta Szulkinová pre BBC Radio 4. „Myslím si, že naozaj musíme pochopiť, že žijeme v inej dobe a zvieratá používajú to, čo majú k dispozícii," dodala.
„Na fotografiách sme objavili celkovo 386 jedincov, ktorí používali "umelé mušle", najmä plastové uzávery. Kraby tiež používali roztrhané hrdlá sklenených fliaš alebo kovové konce žiaroviek. Podľa našich výpočtov používa tento typ prístrešku 10 zo 16 druhov suchozemských krabov pustovníkov na svete. Toto nezvyčajné správanie sa pozoruje vo všetkých tropických oblastiach Zeme," uviedli vedci.
Vo výskume plánujú pokračovať. V priebehu ďalšieho výskumu chcú vedci určiť dôvody tohto správania a jeho vplyv na vývoj krabov pustovníkov.