Krajina spomienok Lemkov a Rusínov

Krajina spomienok Lemkov a Rusínov
Peter Minárik

Nalaďte si svoje zmysly, otvorte sa fantázii a túlajte sa krajinou, ktorá rozpráva unikátne príbehy jej zabudnutých hrdinov.

Na poľsko-slovenskom pohraničí v okolí miest Svidník, Bardejov na slovenskej a Krynica, Gorlice a Krosno na poľskej strane sa rozprestiera krásny kraj horskej prírody, kultúrneho dedičstva a jedinečnej architektúry. Kedysi v stredoveku ho začínala osídľovať najzápadnejšia vetva východných Slovanov a hoci v Poľsku im hovorili Lemkovia a na Slovensku Rusíni, ide o dve pomenovania pre ten istý národ.

Hrad Zborov
foto: Hrad Zborov

Dnes nám kúsok tejto unikátnej histórie pripomínajú obce Zborov, Kružlov na Slovensku a Uście Gorlickie v Poľsku, kde sa dodnes zachovalo kultúrne dedičstvo Lemkov a Rusínov s charakteristickým dialektom, spôsobom života, hospodárskymi statkami a drevenými chrámami.

foto: Skanzen SNM – Múzea ukrajinskej kultúry - Svidník
foto: Skanzen SNM – Múzea ukrajinskej kultúry - Svidník

V krajine spomienok Lemkov a Rusínov nájdete až 42 unikátnych drevených kostolíkov, z ktorých päť je zapísaných v UNESCO (Hervartov, Ladomírová, Bodružal, Kwiatoń, Brunary), Bardejovské Kúpele (s múzeom ľudovej architektúry), minerálne pramene Cígeľka a Frička, kúpele Wysova a Krynica, Zborovský hrad, cintoríny 1. aj 2. svetovej vojny (cintoríny 1. sv. v. projektoval známy architekt Dušan Jurkovič), množstvo cyklotrás a turistických chodníkov.
www.krajinaspomienok.sk

Projekt bol podporený z Programu cezhraničnej spolupráce Interreg V-A Poľsko-Slovensko 2014 – 2020.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Polooblačno
16 °C / 2 °C
Viktor
Zajtra
Oblačno
17 °C / 3 °C
Alexander
Streda
Skoro jasno
19 °C / 5 °C
Zlatica
Štvrtok
Polooblačno
17 °C / 3 °C
Radomír
Piatok
Polooblačno
17 °C / 4 °C
Albín
Sobota
Polooblačno
13 °C / 2 °C
Anežka
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd