Kráľ Karol III. predniesol vianočný príhovor. „Je dôležité chrániť planétu,“ pripomenul

Kráľ Karol III. predniesol vianočný príhovor. „Je dôležité chrániť planétu,“ pripomenul
Dominik Cenkner

Britský kráľ Karol III. vo svojom v poradí druhom vianočnom posolstve obyvateľom britského Spoločenstva (Commonwealthu) zaželal Vianoce v znamení mieru na Zemi a dobrej vôle. Monarcha vyzdvihol kresťanské hodnoty v súvislosti s konfliktami vo svete aj snahami zmierniť zmeny klímy.

Kráľ prejav predniesol z Buckinghamského paláca v Londýne. Stál pritom pri niekoľkometrovom vianočnom stromčeku, ktorý je podľa vyhlásenia paláca v kvetináči, aby ho bolo možné opäť zasadiť.

Na stromčeku visia prírodné vianočné ozdoby ako sušené pomaranče alebo ručne vyrábané drevené a papierové figúrky. Kráľ chcel týmto gestom zdôrazniť svoje posolstvo o potrebe chrániť životné prostredie, ktoré dlhodobo šíri.

„Za svoj život pozorujem stále viac povedomia o tom, aké dôležité je chrániť planétu a prírodu na nej, domov, ktorý všetci zdieľame,“ povedal v pondelok Karol III. Spomenul tiež „stále tragickejšie konflikty“ vo svete a povedal, že sa „modlí, aby všetci urobili všetko, čo je v ich silách, a navzájom sa chránili“.

Kráľ je známy svojou snahou o ochranu planéty

Prejav britského monarchu, ktorý bol druhý od nástupu na trón po smrti jeho matky Alžbety II., ale prvý od májovej korunovácie, uzavrel spevom koledy detský zbor Bexley Music. Rovnako ako v minulých rokoch bol aj tento rok obraz hovoriaceho kráľa vysielaný v televízii preložený zábermi na členov kráľovskej rodiny.

Vidieť sme tak mohli napríklad korunováciu vo Westminsterskom opátstve, Karlovu cestu do Kene alebo následníka trónu princa Williama s manželkou Kate, ako pracujú s deťmi na záhrade pri návšteve školy.

Kráľ sa v pondelok s rodinou zúčastnil aj tradičnej vianočnej bohoslužby. Do kostola v Sandringhame ho odprevadila manželka Camilla, syn William s manželkou Kate a deťmi Georgom, Charlotte a Louisom.

Na ceste na bohoslužbu ich zdravili stovky ľudí. Tí na nich čakali od skorého rána.

Karol III. je pritom známy svojou snahou o ochranu planéty. Myslel na to dokonca aj počas svojej korunovácie, kedy sa vybranými spôsobmi snažil aspoň z časti znížiť uhlíkovú stopu.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Polooblačno
16 °C / 2 °C
Viktor
Zajtra
Oblačno
17 °C / 3 °C
Alexander
Streda
Skoro jasno
19 °C / 5 °C
Zlatica
Štvrtok
Polooblačno
17 °C / 3 °C
Radomír
Piatok
Polooblačno
17 °C / 4 °C
Albín
Sobota
Polooblačno
13 °C / 2 °C
Anežka
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd