Kŕdeľ vtákov v Mexiku spadol z neba. Čo sa stalo?

Veronika Sádovská

Svet obletelo video z bezpečnostnej kamery, kde kŕdeľ vtákov krúži nad domami a v jednej chvíli spadne na zem. Čo sa tam stalo?

V meste Cuauhtémoc na severe Mexika bolo vidieť za záhadných okolností stovky lúčnikov žltohlavých, ako padajú z neba, pričom niektoré z nich pravdepodobne aj uhynuli.

Na záberoch z bezpečnostnej kamery je vidieť, ako kŕdeľ vtákov zostupuje k domom ako veľký čierny oblak. Väčšine vtákov sa podarí odletieť, ale následne na zemi vidíme desiatky mŕtvych zvierat.

K tejto udalosti došlo podľa miestnych 7. februára skoro ráno. Tieto vtáky hniezdia na severe USA či Kanade, ale na zimu sa sťahujú do teplejšieho Mexika.

Podľa miestnych novín El Heraldo de Chihuahua, ktoré ako prvé informovali o tejto udalosti, veterinár naznačil, že vina za incident by mohla spočívať vo vysokej úrovni znečistenia spôsobeného kúrením drevom, agrochemikáliami a chladným počasím v oblasti.

Ďalej sa objavili špekulácie, že vtáky boli zabité elektrickým prúdom alebo dokonca, že to mohla spôsobiť technológia 5G. Čo sa teda stalo?

Doktor Richard Broughton, ekológ z Centra pre ekológiu a hydrológiu Spojeného kráľovstva, povedal, že hoci na záberoch nevidel dravca, je si na 99 % istý, že to spôsobil dravý vták. Predátor mohol prinútiť vtáky, aby sa krútili a hnali sa k zemi, pričom vyššie vtáky prinútili nižšie naraziť do budov alebo zeme.

„Vyzerá to tak, že dravec, ako je rároh alebo jastrab, prenasleduje kŕdeľ a oni sa zrútili, keď bol kŕdeľ nútený letieť veľmi nízko," povedal. „Môžete vidieť, že na začiatku pôsobia ako vlna, ako keby boli tlačení zhora."

Je podľa neho ľahké hodiť vinu na znečistené prostredie alebo nebodaj 5G signál, ale kolízie s budovami sú u vtákov časté. V hustom kŕdli sledujú vtáky pohyb jedincov pred nimi a nesledujú svoje okolie. Takže takáto udalosť nie je nič nové. Je zaujímavá skôr tým, že kŕdeľ bol naozaj veľmi veľký a hustý a preto na nás môže takáto udalosť pôsobiť tajuplne.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Jasno
18 °C / 0 °C
Františka
Zajtra
Skoro jasno
18 °C / 1 °C
Branislav
Streda
Jasno
19 °C / 0 °C
Angela
Štvrtok
Skoro jasno, búrky
17 °C / 1 °C
Gregor
Piatok
Skoro jasno, prehánky
17 °C / 1 °C
Vlastimil
Sobota
Skoro jasno
17 °C / 0 °C
Matilda
Stiahnite si našu novú aplikáciu o počasí Stiahnuť Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe
Reklama MediaAd