Najnovšia analýza odhalila, že polovica celosvetových emisií oxidu uhličitého pochádza z fosílnych palív produkovaných iba 36 spoločnosťami, pričom 5 z nich produkujú obrovské množstvo škodlivín. Firmy si však „spiatočku“ nedávajú, čím sa situácia ohľadom globálneho otepľovania len zhoršuje.
Polovica svetových emisií uhlíka pochádza z fosílnych palív, ktoré vyrába vo svete len 36 spoločností, odhalila nová vedecká analýza. Z tohto počtu 5 spoločností je najväčším znečisťovateľom na svete. Sú to tieto spoločnosti:
Správa, ktorá analyzuje údaje za rok 2023, podľa The Guardian ukázala, že hlavní producenti fosílnych palív, vrátane spoločností Saudi Aramco, Coal India, ExxonMobil a aj na Slovensku známy Shell, vyprodukovali uhlie, ropu a plyn zodpovedné za viac ako 20 miliárd ton emisií CO2.
To znamená, že napríklad ak by bola spoločnosť Saudi Aramco samostatnou krajinou, stala by sa štvrtým najväčším znečisťovateľom na svete – hneď po Číne, USA a Indii. ExxonMobil potom vypúšťa do ovzdušia približne rovnaké množstvo emisií ako Nemecko, deviaty najväčší znečisťovateľ planéty.
Z 36 firiem zodpovedných za polovicu globálnych emisií pochádza 25 z nich zo štátneho sektora. Najväčší podiel na emisiách majú čínske spoločnosti, ktorých je medzi nimi 10. Uhlie bolo zdrojom 41 % zaznamenaných emisií v roku 2023, ropa 32 %, plyn 23 % a cement 4 %.
Podľa vedcov je nutné do roku 2030 znížiť globálne emisie o 45 %, pokiaľ má svet šancu udržať nárast teploty pod 1,5 °C, čo je medzinárodne dohodnutý cieľ. Napriek tomu sa emisie stále zvyšujú a prispievajú k extrémnemu počasiu po celom svete.
Medzinárodná agentúra pre energiu (IEA) už skôr uviedla, že akékoľvek nové projekty na ťažbu fosílnych palív spustené po roku 2021 nie sú zlučiteľné s dosiahnutím nulových emisií do roku 2050. Napriek tomu väčšina zo 169 firiem zahrnutých do databázy Carbon Majors svoje emisie v roku 2023 navýšila. Pripomeňme si, že rok 2024 bol zároveň najteplejším rokom v histórii meraní.
„Žijeme v kritickom okamihu ľudskej histórie,“ vyhlásil Kumi Naidoo, prezident iniciatívy Fossil Fuel Non-Proliferation Treaty, a dodal: „Je nevyhnutné, aby vlády využili svoju právomoc a zastavili hlavnú príčinu tejto krízy – expanziu fosílnych palív.“