Ktorý tvor je najväčším zabijakom ľudí? Odpoveď vás prekvapí. Tento tvor sa vyskytuje aj na Slovensku

10.05.2023 o 11:30 - Veronika Salayová

Zamýšľali ste sa nad tým, ktorý živočích zabije najviac ľudí vo svete? Odpoveď vás zrejme prekvapí, keďže nejde o žiadneho krvilačného predátora.

Ktorý tvor je najväčším zabijakom ľudí? Odpoveď vás prekvapí. Tento tvor sa vyskytuje aj na Slovensku
Ilustračné. Foto: Canva

Americké centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) zistilo, ktoré zviera je pre ľudí najsmrteľnejšie. A nie sú to levy, tigre, žraloky ani krokodíly. Ide o tvory oveľa nenápadnejšie.

Najväčším zabijakom ľudí je komár. Aj keď sa to samo o sebe nemusí zdať až také nebezpečné, komár šíri mnoho nebezpečných patogénov, pričom jedným z nich je aj smrteľný vírus spôsobujúci maláriu.

Komár tak každoročne zabije pol milióna až 1 milión ľudí na celom svete, čo z neho robí najnebezpečnejšieho tvora pre ľudstvo. 

Malária zabíja najmä malé deti

Maláriu spôsobujú parazitické jednobunkové organizmy rodu Plasmodium, prenášané z človeka na človeka komármi z čeľade Anopheles.

V Severnej Amerike a Európe je ochorenie pomerne zriedkavé, ale v častiach Afriky, južnej Ázie a Južnej Ameriky je toto smrteľné ochorenie veľmi časté.

Vo všeobecnosti je malária liečiteľná, ale pre vysoko rizikové skupiny ako malé deti, tehotné ženy a ľudí s chronickými ochoreniami súvisiacimi s nedostatočnou imunitou, môžu byť následky malárie smrteľné.

Podľa údajov Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) spôsobila malária prenášaná komárom v roku 2021 celosvetovo smrť 619 000 ľuďom, z ktorých 80 % tvorili deti do 5 rokov.

Reklama MediaAd