Ľadová kryha sa odtrhla od ľadovca tesne pred výskumnou stanicou. Je väčšia ako Londýn

25.01.2023 o 19:54 - Zuzana Macháčová

Ľadovec sa odlomil z ľadového šelfu Brunt v Antarktíde, hneď vedľa Halley Research Station. Rozkladá sa na ploche 1 550 km², čo je viac ako celá metropolitná oblasť Londýna. Ide o druhé veľké odtrhnutie ľadovca za posledných niekoľko rokov.

Ľadová kryha sa odtrhla od ľadovca tesne pred výskumnou stanicou. Je väčšia ako Londýn
Zdroj: British Antarctic Survey, BBC

Ľadovec Brunt je pravdepodobne najviac a najpresnejšie monitorovaný ľadovec. Vedci už dlhé roky vedia o existencii dlhej a hlbokej trhliny s názvom Chasm-1, ktorá sa nachádza v 150-metrovej vrstve ľadu. Táto trhlina bola nečinná najmenej 35 rokov. Avšak v roku 2015 začala neustále rásť a hrozilo, že sa odlomí časť ľadu.

Odtrhnutie ľadovca

Podľa vedcov z Britskej antarktickej misie (BAS) sa ľadovec definitívne oddelil v nedeľu. Tento proces sa nazýva odtrhnutie ľadovca. Objekt má rozlohu 1 550 km², teda väčšiu ako metropolitná oblasť Londýna.

Ľadovec sa odlomil pozdĺž línie Chasm-1, veľmi blízko britskej výskumnej stanice Halley's. Vedci mohli proces odtrhnutia ľadovca pozorovať z okien budov.

Dominic Hodgson z BAS, ktorý monitoruje ľadovec na Halleyho stanici, uviedol: „Oddelenie ľadovca sme očakávali, je to súčasť prirodzeného správania ľadovca Brunt's Shelf. Nesúvisí to so zmenou klímy."

Ľadový šelf Brunt, zdroj: USGS/Landsat 9
Ľadový šelf Brunt, zdroj: USGS/Landsat 9

Novovytvorený ľadovec budú glaciológovia naďalej sledovať. Oficiálny názov novému ľadovcu dá americké centrum The U.S. National Ice Center (USNIC). 

Odtrhnutie ľadovca je druhým veľkým odtrhnutím, ku ktorému došlo v tejto oblasti za posledné dva roky. Vo februári 2021 sa od šelfového ľadovca oddelil menší ľadovec s názvom A74.

Štruktúra šelfového ľadovca Brunt je zložitá. V roku 2016 prijala BAS preventívne opatrenie a presunula výskumnú stanicu Halley Research Station o 23 kilometrov do vnútrozemia. 

Glaciológovia, ktorí monitorovali správanie ľadového šelfu, povedali, že stanica je teraz na bezpečnom mieste. Na stanici pracuje 21 pracovníkov, ktorí tam zostanú do 6. februára.