Lavína zasiahla chatu v Alpách. Uzatvorili aj diaľnicu A22 do Brennera

Peter Minárik

Alpy sužuje intenzívne sneženie, ktoré prináša nový sneh s rýchlosťou aj 5-10 cm za hodinu. To zvyšuje lavínové nebezpečenstvo.

Na konci dnešného dňa sa začína situácia v Alpách zhoršovať. V Alpách neutícha sneženie, ktoré je stále rekordné a pribúdajú uzavreté cesty a oblasti bez dodávok elektrickej energie. 

Dolomity pod snehom

Intenzívne sneženie panuje na severe Talianska a na juhu Rakúska. Problémy robí sneženie aj na hlavnej medzištátnej diaľnici A22 Brenner. Pre všetku dopravu je aktuálne od 19:12 uzatvorená diaľnica z Talianska smerom do Rakúska. Z Rakúska sa do Talianska ešte dá dostať, ale polícia varuje pred hustým snežením.

Na severe Talianska je uzatvorených množstvo ciest. Neprejazdná je štátna cesta SS12 medzi Colle Isarco a rakúskymi hranicami ako aj zhruba tridsiatka ciest v oblasti talianskych Dolomitov.

Cestári sa snažia sprejazdniť aspoň najhlavnejšie cesty neustálym pluhovaním a frézovaním, aby bolo možné sa dostať záchranným zložkám do zasiahnutých oblastí. Obyvateľov vyzvali zostať doma. Rizikom sú hlavne lavíny. Aktuálne panuje 4. stupeň lavínového nebezpečenstva z 5-dielnej stupnice.

Kritická situácia aj v Rakúsku

Problémy hlási aj Rakúsko. napríklad Umhausene spadlo za 3 hodiny až 18 cm čerstvého snehu, pričom 7 cm spadlo len za hodinu. 

Najhoršia situácia je na východe Tirolska a v Hornom Korutánsku, kde spadlo od 60 do 100 cm, vo vyšších polohách až do 150 cm.

Snežiť by malo až do pondelka, pričom sa očakáva, že pripadne ďalších 50 až 100 cm snehu. Problémom sú hlavne lavíny. Lavínové nebezpečenstvo do rána stúpne na najvyšší 5-ty stupeň.

K nešťastiu už došlo v Prägratene v oblasti Hinterbichl, kde spadla lavína, ktorá prerazila chatu a poškodila ju. Lavína zasypala spodné podlažie, no podľa aktuálnych informácii si lavína nevyžiadala zranených alebo obete. Nižšie nájdete fotografie z miesta udalosti.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Búrky
25 °C / 5 °C
Gertrúda
Zajtra
Prehánky, búrky
25 °C / 6 °C
Bernard
Utorok
Prehánky, búrky
25 °C / 7 °C
Zina
Streda
Prehánky, búrky
26 °C / 7 °C
Júlia
Štvrtok
Polooblačno
26 °C / 8 °C
Želmíra
Piatok
Prehánky, búrky
25 °C / 7 °C
Ela
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd