Letné počasie štartuje. Najteplejšie bude v utorok a to až +28 °C. Potom odštartujú búrky

Letné počasie štartuje. Najteplejšie bude v utorok a to až +28 °C. Potom odštartujú búrky
Ema Bazhaykin

Prvý májový víkend prináša ideálne počasie na výlety aj grilovačky. Už dnes môžu teploty atakovať hranicu letného dňa a každým dňom budú rásť, až dokým vlnu oteplenia neprerušia búrky.

Po chladných dňoch a mrazivých nociach nastupuje oteplenie, ako sa na začiatok mája patrí – už dnes môžu teploty vystúpiť až k +25 °C, čo už je hranica letného dňa.

Po zadnej strane tlakovej výše, ktorej stred sa presúva z našej oblasti nad Ukrajinu, Moldavsko a Rumunsko, k nám od severozápadu prúdi teplý vzduch, ktorému môžeme vďačiť za teplý a slnečný predĺžený víkend.

Každým dňom budú teploty rásť až do utorka, kedy môže táto vlna oteplenia vyvrcholiť až hodnotami stúpajúcimi k +28 °C.

 

Dobrou správou je, že pred nami je posledná noc, kedy môžu nočné teploty vzduchu v dolinách a kotlinách klesnúť k -2 °C. Pedpoveď počasia naznačuje, že noci už budú teplejšie a plodiny nebude ohrozovať ani prízemný mráz.

d
Dlhodobá predoiveď počasa, zdroj: iMeteo

Teploty porastú až k +28 °C

Vlna teplého počasia vyvrcholí v pondelok a utorok, kedy k nám po zadnej strane rozsiahlej oblasti vysokého tlaku vzduchu nad juhovýchodnou Európou bude pokračovať prílev veľmi teplého vzduchu od juhozápadu.

 

Nezvyčajne vysoko na toto ročné obdobie vystúpia teploty v pondelok najmä na juhozápade Slovenska, kde môžu vstúpiť až k +28 °C.

Maximálne denné teploty v pondelok
Maximálne denné teploty v pondelok, zdroj: iMeteo

V utorok sa vlna oteplenia presunie najmä na juhovýchod nášho územia, kde môžu teploty dokonca vystúpiť nad +28 °C. Potom však od severozápadu príde zmena.

Maximálne denné teploty v utorok
Maximálne denné teploty v utorok, zdroj: iMeteo

Po oteplení prídu búrky

v utorok začne v teplom vzduchu tlak v našej oblasti klesať a súčasne postúpi do strednej Európy od západu zvlnený studený front, na ktorom sa nad Alpami bude prehlbovať tlaková níž.

 

Začne pribúdať oblačnosť, môžu sa objaviť prehánky a v stredu večer podľa predbžných prognóz očakávame od severu aj prvé búrky.

f
Očakávané búrky v stredu večer, zdroj: iMeteo
f
Búrlivo bude aj vo štvrtok, zdroj: iMeteo

Búrky prinesú mierne ochladenie a juhozápadný vietor, ktorý môže dosahovať rýchlosť 15 až 40 km/h.

Letné horúčavy v stredu odnesú búrky
Letné horúčavy v stredu odnesú búrky zo severozápadu, zdroj: iMeteo 

Búrky budú sprevádzať aj zrážky, ktoré nanešťastie nebudú dostatočne silné na to, aby zažehnali krízu so suchom na našom území, keďže už od piatku nastúpi opäť jasné počasie >>>

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Jasno
24 °C / 0 °C
Žigmund
Zajtra
Jasno
26 °C / 2 °C
Galina
Pondelok
Skoro jasno
27 °C / 3 °C
Florián
Utorok
Skoro jasno
28 °C / 5 °C
Lesana
Streda
Skoro jasno, búrky
25 °C / 11 °C
Hermína
Štvrtok
Prehánky, búrky
23 °C / 10 °C
Monika
Stiahnite si našu novú aplikáciu o počasí Stiahnuť Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe
Reklama MediaAd