Večer ju poznáme ako „Večernicu“, ráno jej hovoríme „Zornička“. Ktorá planéta bude počas celého leta rozjasňovať oblohu pred svitaním?
Počas celého leta možno na rannej oblohe pozorovať „Zorničku“. V skutočnosti ide o Venušu, ktorá bude vychádzať dve až tri hodiny pred východom Slnka nad východným obzorom ako mimoriadne nápadný objekt.
Venušu sme ešte donedávna pozorovali na zimnej oblohe, kedy sme ju však mali možnosť vidieť vo večerných hodinách. Práve preto dostala ľudové pomenovanie „Večernica“.
Teraz sa k nám táto planéta vracia pred svitaním.
Venuša je po Slnku a Mesiaci tretím najjasnejším telesom na oblohe, informuje hovorkyňa Slovenskej akadémie vied (SAV) Monika Tináková.
„Je to preto, že ide o planétu len o málo menšiu ako Zem, ktorá sa k nám môže priblížiť na minimálnu vzdialenosť len 38 miliónov kilometrov. Venuša sa pohybuje okolo Slnka po mierne eliptickej dráhe vo vnútri dráhy Zeme a na oblohe sa nemôže nikdy vzdialiť od Slnka viac ako 46 stupňov. Počas jej obehu vo vnútri dráhy Zeme nevidíme stále osvetlený celý kotúčik, ale len jeho časť privrátenú k Slnku. Venušu tak vidíme zo Zeme v rôznych fázach podobne ako Mesiac,“ priblížil Ján Svoreň z Astronomického ústavu SAV.
Na pozorovanie fáz Venuše je vo väčšine potrebné použiť aspoň malý ďalekohľad. Za vynikajúcich pozorovacích podmienok je určitá šanca, že ľudia s extrémne dobrým zrakom môžu pozorovať fázy Venuše aj voľným okom.
K fázam Venuše sa viaže aj jedna zaujímavosť z histórie. „Keď v roku 1610 Galileo Galilei namieril na Venušu svoj čerstvo vyrobený ďalekohľad, uvidel planétu v tvare mesiačika. Zavolal svoju mamu, aby sa išla na to prekvapenie pozrieť a tá sa ho spýtala, prečo je ten mesiačik v ďalekohľade naopak. Galileiho ďalekohľad totiž prevracal a ona mala taký dobrý zrak, že videla Venušu ako kosáčik aj bez ďalekohľadu,“ dodal astronóm.