LETO bude horúce. Meteorológovia už teraz majú obavy z toho, čo príde

LETO bude horúce. Meteorológovia už teraz majú obavy z toho, čo príde
Veronika Salayová

Vysoké teploty v posledných mesiacoch zarážajú meteorológov. Teploty sú dlhodobo výrazne nad priemerom obvyklých hodnôt a tohtoročné leto by mohlo priniesť ďalšie extrémne horúce počasie. 

Január, február aj marec – všetky tri uplynulé mesiace tohto roku trhali teplotné rekordy. A ako sa zdá, v podobnom duchu sa ponesú aj tie ďalšie. Podľa českej meteorologičky Dagmar Honsovej nás tak čaká poriadne horúce leto, informuje TN Nova

„Vlny horúčav sa nám zrejme vyhýbať nebudú ani tento rok, ale na horúce roky sme už v posledných rokoch zvyknutí. Avšak sezónne výhľady počasia, ktoré vydávajú veľké svetové centrá, už teraz počítajú kladné teplotné odchýlky pre Európu cez letné mesiace,“ uviedla meteorologička.

Všetko napovedá tomu, že aj tohtoročné leto bude opäť výrazne teplotne nadpriemerné. A ako vieme, tak nielen leto. „Veľa sa hovorí o ďalšom globálne najteplejšom roku,“ dodala Honsová. 

 

 

 

Všetky doterajšie mesiace v roku 2024 boli horúce

Január aj február totiž globálne najteplejšími mesiacmi boli. Výsledky za marec meteorologické centrá stále počítajú, no predpokladá sa, že ani tento mesiac nebude výnimkou.

V kalendári už máme začiatok apríla a rovnako tak aj mnoho prepísaných teplotných rekordov. Teploty sa neustále šplhajú vyššie a vyššie a európske modely taktiež avizujú výrazne nadpriemerný apríl. Odchýlka teplôt by mala byť vo veľkej časti Európy vrátane Slovenska až 2 °C. 

Dlhodobé prognózy na letné mesiace avizujú nadpriemerné teploty, a to aj v dôsledku javu El Niño, ktorý aktuálne síce už zaniká, no stále má veľký vplyv na globálnu predpoveď počasia. 

dlhododbá prognóza pre letné mesiaca
dlhodobá prognóza pre letné mesiaca, zdroj: CFS/NOAA

Teplejšie a teplejšie je nový trend

Minuloročné horúčavy sú súčasťou dlhodobého trendu. Posledných 10 rokov bolo podľa NASA 10 najteplejších v histórii, pričom výraznejšie otepľovanie na Zemi bolo zaznamenaných za posledných 40 rokov. Väčšina prognostikov očakáva ďalší rok extrémnych horúčav. 

 

„Ak sa pozrieme na prognózu na nasledujúce tri mesiace z dlhodobého hľadiska, naznačuje to, že trend, ktorý vidíme v otepľovaní, by mohol pokračovať, a tak by rok 2024 mohol konkurovať roku 2023 ako najteplejší rok v histórii, čo je veľmi desivé,“ hovorí Chloe Brimicombe, výskumníčka vĺn horúčav na univerzite v Grazi.

Vedci sa zhodujú v tom, že klimatická kríza môže znásobiť udalosti, ako sú extrémne horúčavy alebo extrémne zrážky, čo povedie k suchu, hladomoru a k migrácii obyvateľstva. 

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Skoro jasno, búrky
25 °C / 7 °C
Urban
Zajtra
Prehánky, búrky
26 °C / 10 °C
Dušan
Pondelok
Prehánky, búrky
27 °C / 7 °C
Iveta
Utorok
Prehánky, búrky
26 °C / 7 °C
Viliam
Streda
Prehánky, búrky
26 °C / 7 °C
Vilma
Štvrtok
Polooblačno
27 °C / 8 °C
Ferdinand
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd