Tohtoročné leto je neúprosné. Aj keď na Slovensku sme zaznamenali chladné fázy, v iných častiach sveta je leto extrémne horúce. Hlavné mesto tohto štátu môže čoskoro vyschnúť...
Iránske hlavné mesto Teherán by mohlo o niekoľko týždňov vyschnúť, tvrdia odborníci. Blíži sa totiž deň, kedy vo viacerých častiach mesta vyschnú kohútiky – keďže krajina trpí vážnou vodnou krízou, informuje CNN.
Zásobárne pitnej vody sa extrémne rýchlo zmenšujú, úrady sa snažia znížiť spotrebu vody a obyvatelia sa ju zúfalo snažia šetriť, aby odvrátili blížiacu sa katastrofu, no vody jednoducho v hlavnom meste niet.
„Ak rýchlo neprijmeme urgentné rozhodnutia, onedlho budeme čeliť situácii, ktorú nebude možné vyriešiť,“ povedal prezident Masoud Pezeshkian na pondelkovom zasadnutí kabinetu.
V tejto vyprahnutej krajine je žalostný nedostatok vody a táto vodná kríza zasiahla práve hlavné mesto, povedal Kaveh Madani, riaditeľ Inštitútu pre vodu, životné prostredie a zdravie Univerzity OSN.
Odborníci sa obávajú, že Teherán, v ktorom žije približne 10 miliónov ľudí, by mohol úplne vyčerpať zásoby vody, ak sa nezníži spotreba. „Hovoríme o možnom dni nula v priebehu niekoľkých týždňov,“ povedal Madani, ktorý predtým pôsobil ako zástupca vedúceho iránskeho ministerstva životného prostredia.
Korene krízy spočívajú v spleti faktorov vrátane toho, čo inžinieri opisujú ako desaťročia zlého hospodárenia s vodou a rastúcu nerovnováhu medzi ponukou a dopytom.
Všetko to ešte zhoršuje zmena klímy. Irán zažíva jedno z najhorších období sucha v histórii meraní už piaty rok sucha po sebe. Podľa klimatológa a historika počasia Maximiliana Herreru teploty v niektorých častiach krajiny tento mesiac vystúpili nad +49 °C. „Zdá sa, že Irán sa takmer neustále nachádza v rekordne horúcom stave,“ povedal pre CNN.
V reakcii na krízu úrady znížili tlak vody v Teheráne takmer o polovicu, čo postihlo približne 80 % domácností, uviedol v pondelok guvernér teheránskej provincie Mohammad Sadegh Motamedian.
Pre ľudí žijúcich vo vysokých bytových domoch to môže znamenať úplnú absenciu vody. Jeden muž, ktorý býva na 14. poschodí v Teheráne, hovorí, že mu kohútiky často vyschnú.
Voda sa do hlavného mesta dováža cisternami a obyvatelia, ktorí si to môžu dovoliť, sa ponáhľajú s inštaláciou zásobníkov, povedal Madani a dodal: „Nikdy sme nemali takúto situáciu. V Teheráne je to novinka.“