Leto pod hviezdami. Čo všetko môžeme pozorovať na oblohe?

Veronika Salayová

Letné dni sú často spájané s nočným pozorovaním oblohy. Počas letných mesiacov možno pozorovať viacero vesmírnych javov. Ktoré sú to?

Počas mesiaca júl a august majú milovníci nebeských javov viacero príležitostí pozorovať planéty, kométy či meteorické roje, ktoré rozžiaria a skrášlia nočnú oblohu počas teplých nocí.

Počas júla sú napríklad viditeľné planéty Merkúr, Venuša, Mars, Jupiter a Saturn. Merkúr možno pozorovať v júli ráno pred východom Slnka, Venušu na rannej oblohe, Mars bude vidieť celú druhú polovicu noci, planéty Jupiter a Saturn budú viditeľné celú noc.

„Padajúce hviezdy“ skrášlia oblohu viackrát. Počas júla a augusta možno pozorovať až tri meteorické roje. Delta Aquaridy možno vidieť od 12. júla do 28. augusta s maximom aktivity 30. júla. Radiant roja leží v blízkosti hviezdy delta v súhvezdí Vodnára. Rýchlosť roja je 41 km/s a patria k stredne rýchlym rojom. V maxime možno uvidieť 15 meteorov za hodinu.

Ďalším rojom sú Alfa Kaprikornidy, ktoré sú aktívne od 3. júla do 15. augusta s maximom aktivity taktiež 30. júla 2020. Uvidieť ich môžete v blízkosti hviezdy alfa v súhvezdí Kozorožca. Kaprikornidy patria k pomalým rojom s geocentrickou rýchlosťou len 23 km/s. V maxime aktivity možno uvidieť 10 meteorov za hodinu.

Meteorický roj Perzeidy bude na oblohe aktívny o dva dni a potrvá do 23. septembra. Maximum aktivity tohto roja bude 12. augusta. V tomto období možno pozorovať až 45 meteorov za hodinu.

Z nášho územia bude možné sledovať aj viaceré kométy, a to kométu NEOWISE počas celej noci, kométu PANSTARRS, ktorú možno zazrieť na oblohe do polnoci, a krátkoperiodickú kométu Jackson-Neujmin, viditeľnú ráno nízko nad obzorom tesne pred východom Slnka, informuje Ján Svoreň z Astronomického ústavu SAV.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Skoro jasno, búrky
25 °C / 7 °C
Urban
Zajtra
Prehánky, búrky
26 °C / 10 °C
Dušan
Pondelok
Prehánky, búrky
27 °C / 7 °C
Iveta
Utorok
Prehánky, búrky
26 °C / 7 °C
Viliam
Streda
Prehánky, búrky
26 °C / 7 °C
Vilma
Štvrtok
Polooblačno
27 °C / 8 °C
Ferdinand
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd