LIVE: Havaj práve teraz zasahuje tsunami. Vlna má zatiaľ 1,5 metra a takto to tu vyzerá

Peter Minárik

Na Havaji je večer a práve v týchto chvíľach ho zasahuje tsunami a ľudia s napätím sledujú, čo a bude diať. Tu sú aktuálne podrobnosti.

Pobrežie Havajských ostrovov v týchto chvíľach zasahujú prvé vlny tsunami vyvolané silným zemetrasením v Rusku. Na ostrove Maui už bola potvrdená vlna s výškou viac ako 1,5 metra. Úrady vydali najvyššie varovanie a vyzývajú obyvateľov, aby okamžite konali a zostali mimo evakuačných zón.

 

Úrad pre mimoriadne situácie na ostrove Oahu vydal strohé varovanie: „Vlny tsunami práve teraz zasahujú Havaj. Konajte OKAMŽITE!“ Podobne Pacifické centrum varovania pred cunami potvrdilo, že nebezpečenstvo môže pretrvávať niekoľko hodín a je nutné chrániť si životy a majetok.

 

Potvrdené prvé vlny a situácia na ostrovoch

Podľa dát Národného úradu pre oceán a atmosféru (NOAA) boli zaznamenané tieto najvyššie vlny:

Maui: V meste Kahului na severnom pobreží ostrova namerali vlnu s výškou viac ako 5 stôp (približne 1,5 metra).

aktuálna výška vĺn na Kahului
aktuálna výška vĺn na Kahului, foto: NOAA

Oahu: V oblasti Haleiwa na severnom pobreží bola zaznamenaná vlna s výškou 4 stopy (približne 1,2 metra).

 

V reakcii na hrozbu úrady na Maui prijali rozsiahle preventívne opatrenia. V pobrežných oblastiach bola z preventívnych dôvodov odstavená dodávka vody a boli uzatvorené vodovodné ventily. Obyvatelia boli vyzvaní, aby si urobili zásoby vody.

Zároveň došlo k odstaveniu niekoľkých čerpacích staníc odpadových vôd v mestách Lahaina, Kihei a v centrálnej časti ostrova, aby sa predišlo ich poškodeniu.

 

Guvernér vyzýva na pokoj, ale varuje

Guvernér Havaja Josh Green v aktuálnom prejave situáciu upokojoval, no zdôraznil pretrvávajúce nebezpečenstvo. „Zatiaľ sme nezaznamenali vlnu, ktorá by spôsobila závažné následky,“ povedal, no potvrdil, že na pobreží bol pozorovaný výrazný ústup vody, čo je často predzvesťou príchodu väčšej vlny.

Dodal, že potrvá ešte najmenej dve až tri hodiny, kým bude možné situáciu plne vyhodnotiť a prípadne odvolať varovanie.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Zamračené
11 °C / 0 °C
Mikuláš
Zajtra
Občasný dážď
9 °C / 1 °C
Ambróz
Pondelok
Občasný dážď
9 °C / 0 °C
Marína
Utorok
Oblačno
11 °C / 0 °C
Izabela
Streda
Hmla
9 °C / 0 °C
Radúz
Štvrtok
Polooblačno
11 °C / 4 °C
Hilda
Stiahnite si našu novú aplikáciu o počasí Stiahnuť Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe
Reklama MediaAd