Nákladná loď Rubymar, na ktorú 18. februára zaútočili v Červenom mori jemenskí povstalci, sa potopila. S odvolaním sa na medzinárodne uznávanú jemenskú vládu o tom v sobotu informovala agentúra Reuters. Na palube lodi sa pritom nachádzali aj nebezpečné chemikálie.
Loď bola registrovaná v Británii, ale mala libanonského prevádzkovateľa. Ide o prvé plavidlo, ktoré povstaleckí Húsíovia zničili pri svojej kampani na podporu Palestínčanov v Pásme Gazy.
Rubymar sa potopila v piatok večer za búrlivého počasia. Pôvodným plánom bolo odtiahnuť ju do bezpečného prístavu.
Posádka musela po prvotnom útoku loď neschopnú ďalšej plavby opustiť. Plavidlo začalo pomaly naberať vodu a po niekoľkých dňoch z neho začala unikať ropa, ktorá vytvorila v Červenom mori rozsiahlu ropnú škvrnu.
Tá na dĺžku dosahovala viac ako 29 km. Hovorilo sa preto o ekologickej katastrofe.
A video clip of the English ship Rubymar sinking completely to the bottom of the Red Sea. pic.twitter.com/m6YCfwDo3Q
— 𝐄𝐁𝐍 𝐀𝐋𝐄𝐆𝐑𝐘 🇾🇪 (@ebn_alegry) March 2, 2024
Vo štvrtok britská agentúra Ambrey informovala o druhom incidente. Pri ňom bolo podľa doterajších správ zranených niekoľko Jemencov.
V čase druhého incidentu sa loď nachádzala približne 16 námorných míľ (29 kilometrov) západne od jemenského prístavu Muchá. Húsoovia majú pod kontrolou veľkú časť západného Jemenu vrátane hlavného mesta Saná a väčšiny jemenského pobrežia Červeného mora.
Plavidlo podľa Američanov prevážalo viac ako 41 tisíc ton hnojiva, ktoré by mohlo uniknúť do Červeného mora a „zhoršiť túto ekologickú katastrofu“. „Húsiovia naďalej predvádzajú bezohľadnosť k regionálnym dopadom ich útokov, ktoré ohrozujú rybársky priemysel, pobrežné komunity a import potravín,“ doplnila americká armáda.
Iránom podporovaní húsijskí povstalci útočia od vlaňajšieho novembra prakticky denne na nákladné lode na kľúčovej obchodnej trase v Červenom mori. Tvrdia, že tak robia v reakcii na vojnu medzi Izraelom a hnutím Hamas v pásme Gazy a na podporu, ktorú niektoré krajiny poskytujú izraelskej vláde.