Magma na Islande je rekordne blízko povrchu. Obyvatelia majú „zatajený dych"

20.11.2023 o 19:35 - Veronika Sádovská

Podľa Islandského meteorologického úradu (IMO) je magma už rekordne blízko povrchu. Nové informácie naznačujú, že nasledujúce dni budú zlomové.

Magma na Islande je rekordne blízko povrchu. Obyvatelia majú „zatajený dych"
zdroj: meteoweb.eu

Islandský meteorologický úrad uviedol, že ľudia budú musieť v najbližších dňoch „čakať so zatajeným dychom", aby videli, ako sa situácia vyvinie.

„Aj keď vieme, že po povrchom je magma a aj keď to ukazujú naše údaje a modely, pravdepodobnosť erupcie je bezprostredná a v najbližších dňoch musíme so zatajeným dychom čakať, čo sa stane," povedala vedúca oddelenia IMO Kristín Jónsdóttir.

Ďalší odborník uviedol, že pokles seizmickej aktivity za posledných 24 hodín by mohol byť znakom toho, že magma dosiahla veľmi vysokú úroveň v zemskej kôre, a dodal, že aktuálny scenár sa nelíši od scenára pozorovaného počas predchádzajúcej erupcie v roku 2021.

V Svartsengi bol zistený magmatický plyn, čo signalizuje bezprostredne blížiacu sa erupciu sopky Fagradalsfjall už v najbližších dňoch, pričom najviac ohrozené je mesto Grindavík. „Hagafell je považovaný za hlavné miesto erupcie," povedal. Mnohí odborníci sa teraz obávajú, že erupcia je otázkou kedy, nie či.

Cesty v Grindavíku sa lámu

Keďže cesty v Grindaviku sa otvárajú a lámu čoraz viac, islandské úrady nariadili výstavbu obranného valu okolo elektrárne Svartsengi, aby ju chránili pred lávovými prúdmi v prípade sopečnej erupcie v jej blízkosti. Výstavba začala 14. novembra s cieľom vytvoriť základnú obrannú líniu na ochranu elektrárne.

Pôda okolo elektrárne Svartsengi, ktorá sa nachádza asi 4 km od mesta Grindavik, stúpa oveľa rýchlejšie ako pred zemetraseniami, uviedol vulkanológ Þorvald Þórðarson. Táto oblasť teraz rastie oveľa rýchlejšie, pretože magma vytvára priestor a tým dvíha zemský povrch.

zdroj: meteoweb.eu
zdroj: meteoweb.eu

Tok magmy v tejto komore, ktorá sa nachádza v hĺbke 4,5 km, je 8 až 10-krát vyšší ako to, o čom sa hovorilo pred 10. novembrom," povedal pre Island Monitor. „Vtedy to bolo 5 až 7 metrov kubických za sekundu, ale teraz je to asi 50 metrov kubických za sekundu," dodal.

Obyvatelia vedia, že budú mesiace mimo domova

Úrady varovali, že vysídlení ľudia sa nemusia vrátiť domov celé mesiace. IMO uviedla, že pravdepodobným miestom erupcie je neďaleko mesta Grindavik, ktoré evakuovali pre sériu zemetrasení, ktoré otriasli obyvateľmi a ich domovmi.

Rozsah poškodenia potrubí a domov zatiaľ nie je známy, pretože magmatický tunel naďalej spôsobuje problémy v tomto islandskom meste.

Žiadna krajina nie je lepšie pripravená na riešenie erupcie ako Island

Žiadna iná krajina nie je lepšie pripravená na sopečné erupcie a iné prírodné katastrofy ako Island, povedala premiérka Katrin Jakobsdóttirová.

„Máme dlhoročné skúsenosti s riadením sopečných erupcií," zdôraznila. „Vieme, že je nevyhnutné vybudovať napríklad obranné mechanizmy, keď máte takú veľkú neistotu v tom, kde by mohlo dôjsť k erupcii. Našou hlavnou prioritou je skutočne privítať evakuovaných ľudí, zabezpečiť, aby mali primerané mzdy a nájsť im primerané bývanie na niekoľko nasledujúcich týždňov alebo mesiacov. Parlamentu sme predložili návrh zákona, ktorý zaručí platy na nasledujúce tri mesiace. A pracujeme tak rýchlo, ako môžeme, aby sme im zabezpečili primerané bývanie."

Reklama MediaAd