Magnetický pól Zeme sa pohybuje stále rýchlejšie

Peter Minárik

Podľa najnovších poznatkov sa severný magnetický pól Zeme pohybuje rýchlejšie ako prognózovali modely z roku 2015. Tieto predpovede tak už neplatia.

Severný magnetický pól sa pohybuje z oblasti kanadskej Arktídy smerom na Sibír. Pre neobvykle rýchly pohyb pólov chcú vedci urýchlene prísť s novým modelom. Nový model sa objaví najskôr na konci januára. 

Na očakávané zverejnenie nového modelu pritom čaká množstvo vedcov, ale aj spoločností. Nový model na prvý pohľad nezrozumiteľných fyzikálnych údajov totiž podá informácie veľkému množstvu navigačných prístrojov.

pohyb magnetického pólu, zdroj: NASA

Vedci sa medzičasom snažia zistiť prečo sa magnetické pole tak rýchlo pohybuje. Za zmeny zrejme môžu geomagnetické pulzy ako bol ten z roku 2016. Ich pôvodom sú hydromagnetické vlny, ktoré vznikajú hlboko v zemskom jadre, v tomto prípade pod Kanadou. Tým magnetické pole pod Kanadou slábne a na opačnej strane na Sibíri silnie. Sibír si tak magnetický pol priťahuje stále rýchlejšie.

Možná aj keď málo pravdepodobná je aj zmena pólov ako sa to stalo už niekoľkokrát. Táto zmena však podľa vedcov nemá zásadnejší dopad na život ako naznačujú niektoré konšpiračné teórie. 

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Skoro jasno
30 °C / 13 °C
Valéria
Zajtra
Skoro jasno, búrky
32 °C / 14 °C
Alojz
Sobota
Búrky
30 °C / 12 °C
Paulína
Nedeľa
Polooblačno
28 °C / 13 °C
Sidónia
Pondelok
Polooblačno
30 °C / 11 °C
Ján
Utorok
Polooblačno
28 °C / 14 °C
Tadeáš
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd