Rozsah antarktického ľadu bol tento rok v júni až o 17 % menší ako zvyčajne. Ide o rekordne nízku úroveň a môže to mať neblahé následky.
Svetová meteorologická organizácia varuje, že stúpajúca teplota vody v moriach a oceánoch môže mať katastrofálny dopad nielen na južný pól.
Rekordne najteplejší jún je za nami. Zem, moria a oceány boli rekordne teplé. Ako ukazujú údaje Svetovej meteorologickej organizácie (WMO), júnová telotná anomália ovplyvnila aj podmienky na južnom póle.
Rozloha antarktického morského ľadu v júni bola najnižšia za ten mesiac od začiatku satelitných pozorovaní, uviedla WMO v pondelok. Ľadová oblasť bola o 2,5 milióna štvorcových kilometrov menšia ako priemer. To znamená, že úbytok ľadu predstavuje až 17 %.
„Sme zvyknutí na veľké úbytky morského ľadu v Arktíde, ale nie v Antarktíde. Toto je obrovský pokles," povedal Michael Sparrow, riaditeľ Svetového programu výskumu klímy WMO
Ide o znepokojujúci jav, najmä preto, že v máji a júni boli v tejto časti roka zaznamenané rekordne vysoké teploty na povrchu mora. WMO varovala, že otepľovanie svetových oceánov sa rýchlo šíri na ich povrchu, ale zasahuje aj do hĺbky.
„Celý oceán sa otepľuje a pohlcuje energiu, ktorá tam zostane stovky rokov," vysvetlili odborníci. Bezprecedentné teploty mora v severnom Atlantiku sú obzvlášť alarmujúce.
Otepľujúci sa oceán ovplyvňuje atmosféru, morský ľad a ľadovce na celom svete. WMO dodala, že nedávna anomália El Niño v Tichomorí by mohla ešte viac zohriať moria a pevninu, čo povedie k častejším horúčavám v moriach.