Máme tu JAR. Je najteplejšie od začiatku roka. Nie však nadlho

22.03.2023 o 15:05 - Peter Minárik

Slovensko zažíva veľmi teplé, nadpriemerné počasie, ktoré prináša na marec nezvyčajné teploty. Podľa predpovedí nás čaká teplé počasie do víkendu, no potom by malo dôjsť k výraznej zmene.

Máme tu JAR. Je najteplejšie od začiatku roka. Nie však nadlho
ilustračné foto Pixabay

V Európe opäť zavládli príjemné teploty, ktoré sa dostávajú na najvyššie hodnoty od začiatku roka.

V týchto chvíľach sa už v Nemecku, v Maďarsku, či v Rakúsku šplhajú teploty nad +20 °C a nad +20 °C sa dostávajú teploty už aj na západe Slovenska.

Takéto vysoké teploty sú v dôsledku vplyvu tlakovej výše, ktorá sa nachádza nad Balkánom. Táto tlaková výš prináša na naše územie krásne, jasné počasie a zároveň k nám prúdi veľmi teplý vzduch. Ten sa do našej oblasti dostáva od juhozápadu z oblasti Španielska, kde v týchto chvíľach majú už takmer +20 °C.

Je najteplejšie od začiatku roka

Príliv teplého vzduchu prináša do viacerých oblastí nezvyčajne vysoké teploty, ktoré sú v porovnaní s dlhodobým normálom až o 7 °C vyššie ako je bežné.

Na našom území zažívame zároveň najvyššie teploty za uplynulé mesiace od skončenia meteorologickej jesene. Je zároveň aj najteplejšie v tomto roku.

Už včera bolo teplo. Najteplejšie bolo na stanici Blahová, kde sa teplota dostala na +21,1 °C. Dnes začali teploty opäť atakovať hranicu +20 °C. Tú už teploty prekonali napríklad v Slovenskom Grobe.

Vysoké teploty nevydržia dlho

Aktuálne prevládajúce vysoké teploty sa udržia na našom území ešte niekoľko dní. K zmene by malo dôjsť počas víkendu, kedy cez naše územie postúpi studený front a s ňou súvisiaca tlaková níž, ktorá prinesie veľa zrážok.

Cez víkend sa ochladí len mierne a teploty by mali byť stále nad hranicou dlhodobého teplotného normálu. K výraznejšej zmene by malo dôjsť až počas budúceho týždňa.

Vyhliadka počasia avizuje, že nás čaká výrazné ochladenie, ktoré by mohlo priniesť sneh aj do nižších polôh. Viac o vývoji na ďalšie dni nájdete TU >>>

Reklama MediaAd