Máme tu ZRÁŽKY, ktoré čistia náš vzduch od saharského prachu

Máme tu ZRÁŽKY, ktoré čistia náš vzduch od saharského prachu
Peter Minárik

Nad našim územím sa aktuálne nachádza vysoká koncentrácia prachových častíc. Vysoká koncentrácia je aj v nižších hladinách atmosféry, čo je pomerne nezvyčajné a ide o jednu z najsilnejších koncentrácii v histórii Slovenska.

Koncentrácie saharského prachu zvyšujú aj množstvo častíc PM10 a PM2.5., v dôsledku ktorých sa niektorým osobám môže ťažšie dýchať.

Krátko po 18:00 je najvyššia koncentrácia prachových častíc na západnom a strednom Slovensku, kde množstvo prachových častíc PM10 presahuje 100 µg/m3. Takéto koncentrácie sa už  považujú za vysoké.

aktuálna koncentrácia prachových častíc
aktuálna koncentrácia prachových častíc, zdroj: SHMÚ
 

Zrážky čistia vzduch

Cez naše územie sa však aktuálne začalo presúvať zrážkové pole, ktoré prináša slabšie zrážky. Zatiaľ sa búrky nevyskytujú, to však nemožno vylúčiť v neskorších hodinách.

Čo však tieto zrážky prinášajú je, že na kvapky sa viažu prachové častice, ktoré následne padajú na zemský povrch. V dôsledku toho si môžete už čoskoro nájsť svoje auto a ďalšie predmety v exteriéri zašpinené od prachu.

 

Aktuálny pohyb zrážok sledujte TU >>>

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Prehánky
13 °C / -2 °C
Slavomír
Zajtra
Zamračené
15 °C / -1 °C
Vojtech
Streda
Dážď
10 °C / 2 °C
Juraj
Štvrtok
Prehánky
12 °C / 0 °C
Marek
Piatok
Občasný dážď
17 °C / -1 °C
Jaroslava
Sobota
Polooblačno
20 °C / 1 °C
Jaroslav
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd