Máme za sebou najteplejšie leto v histórii. To ovplyvnilo aj roztápanie ľadovcov

10.09.2022 o 19:00 - Veronika Sádovská

Máme za sebou najteplejšie leto a najteplejší august v histórii meraní. To spôsobilo rýchlejšie roztápanie ľadovcov.

Podľa záznamov Európskej služby pre zmenu klímy Copernicus (ECMWF) mala Európa najteplejšie leto a najteplejší august v histórii. Horúčavy, sucho a nízka snehová pokrývka po zime si vybrali svoju daň na alpských ľadovcoch.

Matthias Huss, vedúci švajčiarskeho monitorovacieho tímu ľadovcov, uviedol: Rýchlosť deglaciácie v Alpách je ťažké akceptovať: len za dva mesiace horský priesmyk v Les Diablerets v západnom Švajčiarsku, pokrytý ľadom niekoľko tisíc rokov, ostal bez ľadu. Leto 2022 zmenilo realitu alpských ľadovcov. Sme hlboko znepokojení týmito extrémami, ktoré boli dodnes nemysliteľné ... "

Mnohé oblasti v Alpách, ktoré doteraz boli pokryté súvislou ľadovou a snehovou vrstvou, sme tentokrát mohli uvidieť prvýkrát v histórii bez nich.

Svoje zapríčinila aj suchá zima, kedy spadlo málo snehu. Ak je snehu dostatok, v jari a lete sa topí hlavne on a ľadovce sú tak chránené. Rovnako sneh a ľad odrážajú slnečné lúče naspäť do atmosféry a teplota je tak nižšia.

Keďže bolo snehu málo alebo miestami vôbec, roztopil sa veľmi rýchlo a začali sa topiť ľadovce. Slnečné svetlo odrážala stále menšia plocha a teploty sa zvyšovali.

To spôsobilo aj katastrofu v Taliansku, kedy sa odtrhol ľadovec a masa ľadu a kameňov usmrtila turistov a horolezcov.

Rovnako málo snehu v zime spôsobilo sucho v Alpských dolinách. Sucho potrápilo celú Európu a neobišlo ani Slovensko.

Ľadovce, ktoré zmizli počas tohto leta sa už nikdy neobnovia a každoročne tak prichádzame o dôležitý regulátor teploty a klímy.