Máme za sebou upršanú sobotu. Večer priniesol na východ aj búrky

01.10.2022 o 21:27 - Dominik Cenkner

Prvá októbrová sobota bola na väčšine územia upršaná. Na východe sa k večeru dokonca vyskytli aj búrky.

Počasie u nás v priebehu soboty ovplyvnila ďalšia frontálna vlna. Tá postúpila v brázde nízkeho tlaku vzduchu cez našu oblasť ďalej na východ.

Okrem toho od západu do strednej Európy postúpil studený front. Ten je spojený s rozsiahlou tlakovou nížou so stredom nad Islandom.

Už sobotné ráno preto bolo na strednom i východnom Slovensku upršané. V Košickom kraji sa vyskytovali aj výdatnejšie zrážky.

Dážď dopoludnia na niektorých miestach ustál, ale s príchodom popoludňajších hodín sa opäť rozpršalo. Až večer začali zrážky opäť ustávať.

Večer na východe v znamení búrok

Pre dnešný deň neboli na našom území vylúčené ani búrky. Aj keď to vyzeralo tak, že sa u nás už nevyskytnú, opak sa stal pravdou.

Na severovýchode Maďarska sa v podvečerných hodinách sformovala búrková oblačnosť a búrky si to namierili rovno k nám - teda na juh východného Slovenska.

Výskyt búrok na Slovensku i v okolitých krajinách, zdroj: blesky.bourky.cz
Výskyt búrok na Slovensku i v okolitých krajinách, zdroj: blesky.bourky.cz

Slabé búrky zaznamenali v okolí Kráľovského Chlmca, ale rovnako tak aj severne od Svidníka. Tam došlo k podobnej situácii, keď sa búrky vytvorili na poľskej strane a zasiahli aj naše územie.

Sobota v číslach

Najviac zrážok spadlo za uplynulé hodiny na severovýchode Slovenska, ale rovnako tak aj v okolí Brezna. Tam sa úhrny pohybujú cez 20 mm.

Od piatkového do sobotného večera pršalo takmer na celom území, zdroj: shmu.sk
Od piatkového do sobotného večera pršalo takmer na celom území, zdroj: shmu.sk

Na ostatnom území spadlo od 1 do 20 mm zrážok. Najmenej zrážok teda mali na západe, ale tam by sa situácia v priebehu zajtrajška mala zmeniť. Budeme vás o tom informovať v rannom článku.