MAPA BÚROK: Večer sa doženú búrky a dajte si pozor v týchto oblastiach

MAPA BÚROK: Večer sa doženú búrky a dajte si pozor v týchto oblastiach
Peter Minárik

Po slnečnej a teplej nedeli nás vo večerných hodinách čaká príchod studeného frontu, ktorý na naše územie prinesie vlnu búrok. Tie by podľa najnovších predpovedí mohli byť aj intenzívne a sprevádzané budú nebezpečnými sprievodnými javmi, predovšetkým vetrom.

Pre niekoho idylické, pre niekoho už neúnosné počasie končí. K nášmu územiu sa blíži studený front, na čele ktorého sa čoskoro začnú tvoriť búrky a tie by mali postupovať našim územím.

 

Tieto búrky odštartujú sychravé počasie, ktoré nás bude sužovať až do štvrtka. V nadchádzajúcich štyroch dňoch nás čakajú jednotlivé vlny búrok a lejakov, ktoré prinesú desiatky milimetrov zrážok a tie vo výraznej miere zmiernia extrémne sucho, ktoré aktuálne panuje na našom území. Zrážky by mohli byť dokonca také výrazné, že v okolitých krajinách po suchu začnú výraznejšie dvíhať hladiny vodných tokov. Napríklad v susednom Poľsku by do piatka mohlo spadnúť až 200 mm a na severe Slovenska viac ako 100 mm. Nad Poľskom sa totiž usadí tlaková níž, okolo ktorej sa bude točiť rozsiahle zrážkové pole. Zrážky tak budú prichádzať od severu a zasiahnu predovšetkým severné návetria hôr, kde bude pršať výraznejšie.

Ako to však bude s dažďom sa bude upresňovať v nadchádzajúcich hodinách. Spomínaná vlna zrážok príde v utorok ráno, no ešte predtým nás dnes začne ovplyvňovať studený front, ktorý prinesie výraznejšie búrky do oblasti západného Slovenska a počas zajtrajšieho dňa na stredné a východné Slovensko.

Prvá vlna búrok príde na západ

Búrky sa začnú vytvárať už v priebehu dňa v oblasti Álp, no tieto búrky pre nás nie sú zaujímavé. K podstatnému vývoju, ktorý ovplyvní počasie u nás začne dochádzať v druhej polovici popoludnia v oblasti východných Álp a nad Slovinskom.

 
 

Tu sa začnú formovať jednotlivé búrkové bunky, ktoré by sa pomerne rýchlo mali viazať do výraznejších multicelárnych zhlukov. Už počas popoludnia tak v oblastiach, ktoré sa nachádzajú juhozápadne od nás, budeme môcť na radare vidieť pole lejakov a búrok.

V oblasti rakúskeho Grazu a na západe Maďarska v oblasti mesta Szombathely by sa po 16:00 mala začať tvoriť vlna búrok, ktorá bude mať dopad aj na počasie u nás. Podľa aktuálneho vývoja to vyzerá tak, že sa vytvorí búrkový systém, ktorý následne od juhozápadu postúpi smerom nad naše územie.

 

V oblasti Rakúska a Maďarska hrozia aj silnejšie búrky, ktoré by mali byť sprevádzané krúpami, no po vytvorení búrkového systému, pred našimi hranicami, sa hlavnými nebezpečnými sprievodnými javmi stane silný vietor a výraznejší dážď. Kde teda dorazia búrky?

Večer a noc v znamení búrok na západe a severozápade

Prvé búrky očakávame na našom území už po 18:00. Búrky, ktoré sa sformujú v oblasti Viedne postúpia nad Záhorie a potom ďalej nad Moravu. Búrky, ktoré sa sformujú na juhu Rakúska a v Maďarsku postúpia nad západné Slovensko a následne vo forme búrkového systému budú postupovať k severovýchodu, smerom nad stredné Slovensko, kde by mali zanikať až v neskorých, večerných hodinách.

Poloha búrkového systému sa ešte bude meniť, no z aktuálnych nowcastingových predpovedných modelov by mali byť najsilnejšie búrky na Záhorí, na Považí, na Kysuciach a na Hornom Ponitrí. V severozápadnej časti krajiny sa tak očakávajú najvýraznejšie prejavy, ktoré môžu priniesť nárazy vetra s rýchlosťou 70 až 80 km/h.

 
 

Druhá vlna búrok príde zajtra

Do rána sa studený front dostane priamo nad naše územie. K ďalšiemu vývoju búrok dôjde v priebehu zajtrajšieho dňa nad stredným Slovenskom a nad Maďarskom. Búrky na strednom Slovensku budú prinášať predovšetkým lejak, no búrky, ktoré sa sformujú nad Maďarskom by v popoludňajších hodinách mali doraziť nad východné Slovensko a opäť prinesú nebezpečnejšie sprievodné javy.

Na východe by pred studeným frontom mal vrcholiť príliv teplého vzduchu a búrky v tejto oblasti ešte budú mať veľký energický potenciál z atmosféry, teda konkrétne z prehriateho a instabilného vzduchu.

 

Na západnom Slovensku by sa už počas zajtrajšieho dňa nemali búrky vyskytovať, avšak v ranných hodinách tu dorazí pole dažďa, ktoré prinesie toľko vytúženú vlahu.

Dnes večer a v noci tak čakajú búrky predovšetkým západné a severozápadné Slovensko a zajtra popoludní najmú stredné a východné Slovensko.

Nenechajte sa zajtra zaskočiť potenciálne silnými búrkami. Chráňte sa pred nebezpečným počasím kvalitným poistením. Overte si, či je vaša nehnuteľnosť alebo váš život dostatočne zabezpečený a správne poistený. Vyplňte formulár a my vás budeme kontaktovať.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Jasno
18 °C / 0 °C
Františka
Zajtra
Skoro jasno
18 °C / 1 °C
Branislav
Streda
Jasno
19 °C / 0 °C
Angela
Štvrtok
Skoro jasno, búrky
17 °C / 1 °C
Gregor
Piatok
Skoro jasno, prehánky
17 °C / 1 °C
Vlastimil
Sobota
Skoro jasno
17 °C / 0 °C
Matilda
Stiahnite si našu novú aplikáciu o počasí Stiahnuť Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe
Reklama MediaAd