MAPA snehu: Slovensko zasype až 25 cm snehu. Tieto okresy budú na tom zrejme najhoršie

MAPA snehu: Slovensko zasype až 25 cm snehu. Tieto okresy budú na tom zrejme najhoršie
Peter Minárik
  • Slovensko čaká snehová kalamita a niektoré okresy sneh doslova zasype
  • Napadnúť môže aj viac ako 20 cm snehu a predpovede hovoria až o možných 30 cm
  • Predpoveď počasia je však veľmi neistá a vývoj sa ešte bude meniť. V článku rozoberáme tri posledné scenáre sneženia

Tento článok vychádza z aktuálnej vývoja, ktorý máme k 6:00.

Slovensko čaká v priebehu zajtrajšieho dňa a piatka veľmi výdatné sneženie, ktoré zrejme opäť prinesie na naše územie snehovú kalamitu. Napriek tomu, že táto situácia nastane už o niekoľko hodín, stále presne nevieme, ktoré časti Slovenska budú najviac zasiahnuté.

Oblasti, kde napadne najviac snehu, sa neustále menia, čo sa vám posnažíme ukázať v tomto článku. Snehová kalamita je tak na dosah, no zrejme až zajtra budeme definitívne vedieť, kde to bude najhoršie.

 

Slovensko by mal sneh zasypať

Do našej oblasti by mal v nadchádzajúcich hodinách začať od severu prenikať chladnejší vzduch, ktorý sa dostane až niekde nad Maďarsko. Nižšie ho už nepustí výrazné teplotné rozhranie. Do tohto studeného vzduchu zajtra postúpi tlaková níž od Jadranu, ktorá začne prinášať zrážky.

A tu sa celá situácia začína komplikovať. Jadranské tlakové níže zvyknú prinášať výdatné sneženie, no situácia je vždy veľmi krehká a zo sneženia môže byť dážď alebo sa ťažisko sneženia môže presunúť do iných oblastí.

Jadranské tlakové níže totiž vždy prinášajú aj oteplenie a zatekanie teplejšieho vzduchu, a kľúčové tak je, kam sa tento teplý vzduch dostane.

 

Aktuálna predpoveď počasia naznačuje, že na väčšine Slovenska by malo v priebehu zajtrajšieho dňa začať snežiť. Na juhozápade sa však postupne zmení sneženie na dážď a v noci zo štvrtka na piatok opäť na sneženie, ktoré by malo naberať na sile.

Ktoré okresy Slovenska zasype sneh?

A teraz prichádza najzložitejšia otázka, a to tá, ktoré okresy Slovenska budú na tom najhoršie. Odpoveď je aktuálne náročná, no vieme s určitosťou povedať to, že potenciál na najvyššiu snehovú pokrývku je na západe a na juhu územia a najmenej snehu spadne jednoznačne na severe.

 

Numerické predpovedné modely to však vidia veľmi rôzne. Nižšie môžete vidieť výstup zo včerajšieho popoludnia. Podľa tohto by malo zasypať najmä Banskobystrický kraj, kde by mohlo napadnúť až 30 cm.

predpoveď zo včerajších 18:00 Z
predpoveď zo včerajších 18:00 Z

Včera vo večerných hodinách však takmer všetky numerické modely sneženie doslova zoškrtali. ICON aj slovenský Aladin dokonca radikálne.

 

Aladin ešte včera očakával pre Bratislavu 30 cm a nočný výstup prišiel s nulou. Nočný výpočet modelu presunul ťažisko sneženia viac nad Rakúsko.

nočný výstup numerického modelu
nočný výstup numerického modelu

Ranné výpočty modelov však sneženie opäť vrátili do hry, no rozloženie sa opäť zmenilo. Teraz to aktuálne vyzerá, že najviac zasiahnutý bude juhozápad Slovenska. Vo štvrtok bude snežiť ešte mierne, no v noci na piatok príde výrazná kalamita a juhozápad môže zasypať najvýraznejšia snehová pokrývka za posledné roky.

najnovšia predpoveď modelu ICON
najnovšia predpoveď modelu ICON
 

Na troch posledných výpočtoch numerických modelov je pekne vidieť, že situácia je veľmi komplikovaná a náročná na predpoveď. Definitívnu a spoľahlivú predpoveď tak bude možné zostaviť až zajtra, čo je však pri takýchto situáciách pomerne bežné.

Slovensko s najväčšou pravdepodobnosťou čaká snehová kalamita, ktorá prinesie aj viac ako 20 cm snehu, no otázne zostáva, ktoré okresy budú najviac postihnuté. O tom vás budeme priebežne informovať.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Jasno
18 °C / 0 °C
Františka
Zajtra
Skoro jasno
18 °C / 1 °C
Branislav
Streda
Jasno
19 °C / 0 °C
Angela
Štvrtok
Skoro jasno, búrky
17 °C / 1 °C
Gregor
Piatok
Skoro jasno, prehánky
17 °C / 1 °C
Vlastimil
Sobota
Skoro jasno
17 °C / 0 °C
Matilda
Stiahnite si našu novú aplikáciu o počasí Stiahnuť Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe
Reklama MediaAd