Martin na bielom koni príde. Pozrite si mapu, v ktorých oblastiach bude zajtra snežiť

Martin na bielom koni príde. Pozrite si mapu, v ktorých oblastiach bude zajtra snežiť
Peter Minárik

Cez naše územie práve v týchto chvíľach postupuje studený front, ktorý na naše územie prináša dážď. Podstatné však pre ďalší vývoj je to, že za týmto studeným frontom k nám začne prúdiť chladnejší vzduch, ktorý pocítime už zajtra. Hranica sneženia poklesne a Martin do niektorých oblastí predsalen na bielom koni príde

Na sviatok svätého Martina sa viaže niekoľko meteorologických pranostík. Medzi tie najznámejšie patria napríklad: 

  • Dážď martinský znamená mráz a suchotu.
  • Keď na Martina list zo stromu neopadol, môžeme čakať tuhú zimu.
  • Keď padá na Martina, aj Veľká noc príde na bielom koni.

Jednoznačne najznámejšia pranostika sa však viaže na to, že Martin prichádza na bielom koni, teda prináša so sebou prvý sneh. Na túto skrátenú variantu sa však viaže aj mnoho ľudových alternatív: "Svätý Martin chodí na bielom koni, ak príde na sivom koni (hmly), bude zima striedavá, ak na žltom (sucho), príde tuhá zima." Čo nás teda zajtra čaká?

Martin príde na bielom koni, ale...

Podľa aktuálneho vývoja počasia k nám už nasledujúcu noc začne od severozápadu zatekať chladnejší vzduch z oblasti Severného mora. Tento vzduch bude nielen chladnejší, ale aj vlhší. Znamená to teda to, že počas víkendu nás čaká chladné počasie, no vo vlhkom vzduchu sa budú tvoriť zrážky.

Už v sobotu ráno sa hranica sneženia zníži na úroveň 1000 m n.m. Zajtrajšie ráno by tak na našom území mohlo byť zasnežené, avšak výlučne na horách.

Zaujímavejšie to začne byť až počas soboty. Hranica sneženia bude ďalej klesať a v sobotu večer sa postupne dostane na úroveň okolo 700 - 800 m n.m.. To je už hranica, kedy sa snehové vločky môžu objaviť aj vo vyššie obývaných obciach nášho územia. Vo vlhkom vzduchu sa budú tvoriť zrážky, ktoré zasiahnu predovšetkým sever Slovenska, kde bude v najnižších polohách pršať, ale vyššie bude snežiť.

Kde napadne sneh?

Martin teda na bielom koni príde, no bude trošku oneskorený. Snehové vločky sa objavia len v najvyššie obývaných oblastiach Slovenska a to až v sobotu večer.

Nedeľňajšie ráno môže byť zasnežené predovšetkým v polohách nad 700 m n.m. Oblasti, ktoré spadajú nad túto nadmorskú výšku môžete vidieť na mape znázornené bielou farbou. V bielo vyznačených regiónoch, tak počas víkendu môžete počítať so snehovými vločkami.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Skoro jasno, búrky
27 °C / 10 °C
Viliam
Zajtra
Búrky
25 °C / 10 °C
Vilma
Štvrtok
Polooblačno
23 °C / 8 °C
Ferdinand
Piatok
Dážď
23 °C / 7 °C
Petronela
Sobota
Dážď
25 °C / 6 °C
Žaneta
Nedeľa
Búrky
28 °C / 11 °C
Xénia
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd