Bleskové záplavy zabili najmenej 34 ľudí a viac než 200 je nezvestných. Masa vody zničila časť pútnickej trasy k svätyni Machail Mata, voda zmietla obyvateľov aj pútnikov.
Silné dažde vyvolali vo štvrtok ráno ničivé bleskové záplavy v meste Khasoti, v indickom Kašmíre, ktoré si podľa úradov vyžiadali najmenej 34 životov. Viac než 200 ľudí je stále nezvestných. Tragédia zasiahla aj pútnikov smerujúcich k známej svätyni Machail Mata, kam každoročne prichádzajú tisíce veriacich.
Khasoti, ležiace vo výške takmer 2 900 metrov, bolo v čase nešťastia plné obyvateľov aj pútnikov. Keď sa krátko po 11:30 miestneho času z horských svahov valila masa vody a bahna, zničila verejnú kuchyňu a bezpečnostnú stanicu, kde sa zhromaždilo množstvo ľudí na jedlo. „Zmietla ich voda. Veríme, že veľa ľudí je nezvestných,“ uviedol pre Reuters miestny úradník.
Záchranné tímy sa okamžite vydali na miesto, no zložitý terén a poškodená infraštruktúra spomaľujú ich postup. „Máme hlásených 35 zranených, ale môžu sa objaviť aj ďalšie telá,“ povedal komisár okresu Kishtwar Pankaj Kumar Sharma. Miestne úrady priznávajú, že presný počet obetí bude známy až po ukončení pátrania.
Premiér federálneho územia Džammú a Kašmír Omar Abdullah označil situáciu za pochmúrnu a pripomenul, že informácie z odľahlých horských oblastí prichádzajú len s veľkým oneskorením.
Katastrofa v Khasoti prišla len týždeň po tom, čo severoindický štát Uttarkhand zasiahli podobné bleskové povodne. Tie zničili dedinu Dharali, zabili najmenej šesť ľudí a desiatky ďalších sú stále nezvestné.
Odborníci upozorňujú, že extrémne zrážky a náhle povodne sa v horských oblastiach Himalájí stávajú čoraz častejšími v dôsledku klimatických zmien.