Máte poslednú príležitosť vidieť Tatranský ľadový dóm. Po víkende ho zatvoria a nechajú roztopiť

Dominik Cenkner

Návštevníci Vysokých Tatier majú počas tohto víkendu poslednú možnosť vidieť Tatranský ľadový dóm na Hrebienku, ktorý je tento rok venovaný návšteve kráľovnej Alžbety II. v Tatrách. Manažér horského strediska Vysoké Tatry Lukáš Brodanský pre TASR uviedol, že v atrakcii zaznamenali rekordnú návštevnosť.

Od pondelka sa ľadový chrám začne roztápať vo voľnej prírode. „Dóm sme otvorili 17. novembra 2023, sezóna trvala presne 150 dní a uzavrieme ho v nedeľu 14. apríla. Počas tohto obdobia sme v ľadovom chráme privítali niekoľko desiatok tisíc návštevníkov, rozdali sme 155 pamätných zberateľských guličiek, mali sme tu dve svadby a 13 koncertov,“ priblížil Brodanský.

Návštevníci podľa neho zhodnotili, že išlo o najkrajšiu stavbu v doterajšej histórii atrakcie. Páčili sa im umelecké detaily, gotické prvky i korunovačné kreslo.

„Ocenili napríklad aj to, že je stavba prepojená s históriou britskej kráľovskej rodiny a s originálom chrámu Westminster Abbey v Londýne,“ dodal Brodanský. Návštevnosť chrámu podľa neho stúpla o desať percent oproti minulému roku a podarilo sa pokoriť aj čísla z doposiaľ rekordného roku 2019.

 

Tatranský ľadový dóm nechajú roztopiť

Brodanský upozornil, že vďaka vysokej návštevnosti dómu zaznamenali vyššie čísla aj v iných zariadeniach cestovného ruchu v okolí. Čo sa dómom bude diať v ďalších dňoch?

Ľad je vyrobený z obyčajnej pitnej vody, v pondelok v kupole vypnú chladenie a pomocou žeriavu odstránia stan. V priebehu dvoch až štyroch týždňov sa chrám na voľnej ploche roztopí.

„Ľadový dóm bol vysoký 11,5 metra, bude teda ohradený, aby jeho postupné topenie bolo bezpečné. Je to taký nostalgický moment, ale teší nás tá rekordná návštevnosť,“ doplnil manažér horského strediska Vysoké Tatry.

Podľa neho je to pre stredisko symbol, že malo zmysel zrealizovať to na pol roka. Brodanský prezradil, že návštevníci, ktorí do ľadového dómu chodia každoročne, sa môžu na ľadovú nádheru tešiť aj počas nasledujúcej zimnej sezóny.

 

Spresnil, že ľad na nový chrám objednali už v januári. Predpokladá, že stavbu sprístupnia opäť v novembri.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Skoro jasno, búrky
25 °C / 7 °C
Urban
Zajtra
Prehánky, búrky
26 °C / 10 °C
Dušan
Pondelok
Prehánky, búrky
27 °C / 7 °C
Iveta
Utorok
Prehánky, búrky
26 °C / 7 °C
Viliam
Streda
Prehánky, búrky
26 °C / 7 °C
Vilma
Štvrtok
Polooblačno
27 °C / 8 °C
Ferdinand
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd